annies has logged 28 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Denial

Denial

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
Edit this entry  
14
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Edit this entry