annies has logged 276 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarlet and Black

Scarlet and Black

1993
×
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Death Machine

Death Machine

1994
×
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Swept from the Sea

Swept from the Sea

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Night in the Life of Jimmy Reardon

A Night in the Life of Jimmy Reardon

1988
×
★★
Edit this entry  
13
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Loving Leah

Loving Leah

2009
×
Edit this entry  
07
Butcher's Hill

Butcher's Hill

2008
×
½
Edit this entry  
05
Illusions

Illusions

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Very Annie Mary

Very Annie Mary

2001
×
★★
Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
30
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hope Gap

Hope Gap

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Best Man

Best Man

2016
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
Must Be the Music

Must Be the Music

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Envy

Envy

2004
×
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
Edit this entry  
15
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mystery of Edwin Drood

The Mystery of Edwin Drood

2012
×
★★
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost World

The Lost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

1992
×
★★★½
Edit this entry