luiza has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Barato de Iacanga

O Barato de Iacanga

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry