Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Confiscated Goods

Confiscated Goods

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Monsters of Babaloo

The Monsters of Babaloo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Before the Summer

Before the Summer

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Meteorango Kid, Herói Intergaláctico

Meteorango Kid, Herói Intergaláctico

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Entrevista de Humberto Mauro a David Neves e Alex Viany

Entrevista de Humberto Mauro a David Neves e Alex Viany

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Edit this entry  
25
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Edit this entry  
23
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carnaval Atlântida

Carnaval Atlântida

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Prisoner of the Iron Bars

The Prisoner of the Iron Bars

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marcelo Zona Sul

Marcelo Zona Sul

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Name Is Tonho

My Name Is Tonho

1969
×
Edit this entry  
14
O Viajante

O Viajante

1998
×
Edit this entry  
24
Meihōdō

Meihōdō

2020
×
Edit this entry  
23
Aviso aos Navegantes

Aviso aos Navegantes

1950
×
Edit this entry  
01
Sangue Mineiro

Sangue Mineiro

1929
×
Edit this entry  
28
Kid

Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Tsugumi

Tsugumi

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Horrible Dr. Hichcock

The Horrible Dr. Hichcock

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
BU・SU

BU・SU

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Frente Fria Que a Chuva Traz

A Frente Fria Que a Chuva Traz

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Céline

Céline

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Getting to Know the Big Wide World

Getting to Know the Big Wide World

1978
×
★★★★
Edit this entry