• The Royal Treatment

    The Royal Treatment

    ★★½

    It’s very corny and cliche but was also very cute. The accents in the film were definitely a choice but I got used to it pretty quickly. It’s a simple cheesy rom com and was enjoyable for the most part. Just wish the acting had been better

  • Passing

    Passing

    ★★★★½

    Stunning performances from everyone involved. This film was fantastic and the two leads were such a force on screen together. The cinematography was great and I also loved the dialogue. I enjoyed hearing the conversations they had about and perspectives on the subject matter. This movie honestly left me in awe and I 100% believe that leads deserve recognition in major award categories.

  • Tall Girl

    Tall Girl

    This girl is 6”1 and they’re talking about her like she’s big foot. Giving this 1 star instead of half because Sabrina carpenter was a camp queen in this but I need her to not do these movies anymore. It’s a cheesy teen film which isn’t a bad thing but I just couldn’t take it seriously with the way it was executed. Just felt very cringey and I didn’t find the acting very convincing. Also didn’t find it to be…

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    A film with so many iconic moments and antagonist that shines so bright. Heath Ledger’s Joker is hands down the best interpretation of the character and he truly makes the backbone of this film. His performance was beyond entertaining and he perfectly captures Joker’s psyche and mannerisms. The last hour of the film is such fun intensity and the stakes for the people of Gotham felt highs.

    Heath Ledger’s Joker will forever be one of the best performances in a comic book movie. Every second he was so captivating and memorable. The movie had a slow start but I ended up enjoying it

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★

    I really enjoyed this. It was a very unsettling but captivating watch and it all comes down to fantastic sound editing in the film.  It perfectly captures the chilling and uncomfortable atmosphere of being in their situation where even the slightest sound can lead to your death. The acting was also fantastic. Each played their role perfectly and I was so invested in this family. I love how much meaning sound has in the films. Whenever they deliberately caused a…

  • Query

    Query

    ★★★½

    Was not expecting Olivia from Smosh to be in this and Armie hammer too. It was cute and gay I liked.

  • Source Code

    Source Code

    ★★★½

    Jake was great in this. Loved the chemistry between the main duo and I enjoyed this movie quite a bit. Fun time travel stuff.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★½

    I truly feel like this film stands out amongst other marvel movies and has a lot of offer the MCU. I absolutely love how his character driven it is. It prioritizes the inner conflicts and relationships between the characters rather than an antagonist leading to some of the most authentic connections we’ve seen in the franchise IMO. I can definitely see the argument of this working better as a tv show but I still enjoyed it quite a bit in my rewatch.

    Thena Druig Makkari you will always be famous. I can’t wait to see these characters again

  • Freaky

    Freaky

    ★★★½

    Kathryn was fantastic in this and it was a lot of fun. The kills were so brutal and there was a lot of funny moments. It’s very campy in the right ways but also gorey in unexpected ways too. Can definitely see this becoming a rewatch every Halloween kind of movie for me.

  • Spree

    Spree

    ★★★★

    This movie was so insane and very entertaining. I literally had no idea what to expect but was pleasantly surprised by all the unpredictable twists and turns. It was so funny and seeing the lengths the psychotic main character was willing to go to for views was definitely something. I love how despite everything he did being so insane it felt quite realistic. People will watch live streams of the craziest things and the fact that he got all those viewers and no one called the cops. Just excellent.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

    Don’t think I could describe the plot of this movie no matter how hard I try. It’s very pretty tho <3 and had so many big actors my god.

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    This was truly a star making performance for Jenna Ortega. She was such a stand out in the movie and I was so impressed with how she did. This movie was very fun such a great blend of referencing the original while incorporating new elements. The final act was insaneeee. I was really invested and this movie felt like it had a lot of stakes. As a Dylan Minette fan tho I would’ve really loved to have seen him do…