Nik has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peacock King

The Peacock King

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Day It Came to Earth

The Day It Came to Earth

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Patrick Still Lives!

Patrick Still Lives!

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Game

Death Game

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry