Highest rated films

  • Another Round

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Enforcement

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Lake Mungo

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Moulin Rouge!

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 80 Films watched
  • 6.7 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars

Jan 1

Most Watched

Parasite

3 times

Tenet

twice

Train to Busan

twice

Last Film

Breeder

Oct 20

Genres, countries & languages

Thriller
39 films
Drama
37 films
Horror
22 films
Action
20 films
Comedy
17 films
Sci Fi
16 films
Crime
14 films
Mystery
10 films
Adventure
9 films
Fantasy
8 films
USA
51 films
South Korea
9 films
UK
8 films
Denmark
7 films
Sweden
7 films
Australia
5 films
China
4 films
France
3 films
New Zealand
3 films
Norway
3 films
English
67 films
Spanish
12 films
French
10 films
Korean
9 films
German
8 films
Japanese
6 films
Swedish
6 films
Danish
5 films
Italian
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andreas’s most liked review

Force Majeure

★★★★

This must be one of the best and most hillarious premises for a movie ever! After watching it, just looking at the poster makes me laugh.

Other than that, it is incredibly beautifully shot, all the actors does a phenomenal job and Ruben Östlund is simply a master in subtle characterization that results in unmistakenly satire. It is really quite wonderful!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Breeder
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Breeder
Average weighted rating:

2.5

Films Andreas watched in 2020

  • Breeder
  • Pervert Park
  • Lake Mungo
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Enforcement
  • Another Round
  • The Farewell
  • Koko-di Koko-da
  • The Social Dilemma
  • Tenet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Onward
  • Tenet
  • Mad Max: Fury Road
  • Land of Mine
  • Watchmen
  • Peninsula
  • Train to Busan
  • There Will Be Blood
  • Parasite
  • Audition
  • Shazam!
  • Atomic Blonde
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Event Horizon
  • The Handmaiden
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Tigers Are Not Afraid
  • The Empire Strikes Back
  • The Road
  • Midsommar
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Lords of Chaos
  • Hail Satan?
  • Parasite
  • Pulp Fiction
  • Hell or High Water
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Total Recall
  • Doctor Sleep
  • The Nightingale
  • Frances Ha
  • Sicario
  • Booksmart
  • Creep 2
  • Creep
  • Burning
  • Wind River
  • The Invisible Guest
  • Saving Private Ryan
  • Color Out of Space
  • In Fabric
  • Gone Girl
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Come to Daddy
  • The Platform
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Force Majeure
  • Spirited Away
  • The Host
  • Contagion
  • Train to Busan
  • 28 Days Later
  • The Invisible Man
  • The Cave
  • Little Women
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Jojo Rabbit
  • Brightburn
  • The Irishman
  • Good Time
  • Uncut Gems
  • Fyre
  • Moulin Rouge!
  • 1917
  • Parasite
  • Ford v Ferrari
  • Knives Out
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Star Wars

World map

Highly rated films Andreas is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more