Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Queen of Hearts

    ★★★★★

  • Uncle

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Capernaum

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • The Guilty

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 10.4 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Roma

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

3 times

Krampus

twice

The Lighthouse

twice

Carrie

twice

The Innocents

twice

Last Film

Parasite

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Horror
56 films
Thriller
47 films
Sci Fi
23 films
Comedy
22 films
Mystery
18 films
Action
18 films
Adventure
16 films
Romance
11 films
Crime
11 films
USA
93 films
UK
22 films
France
9 films
Canada
8 films
Denmark
7 films
Germany
7 films
Sweden
6 films
Japan
4 films
Finland
3 films
Ireland
3 films
English
108 films
Spanish
10 films
German
10 films
Japanese
7 films
French
7 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Danish
6 films
Xhosa
5 films
Swedish
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 142

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andreas’s most liked review

Us

★★★

Damnit... This was not nearly as good as it should've been.

The horror is fine, and it is clear that Jordan Peele embraced that particular genre from the beginning when making this movie, and not as something he tacked on as the project progressed, which was the case for "Get…

More reviews

Andreas’s most liked list

Best horror films of 2018

This is my top 10 of the best horror films of 2018. However, I still need to see:

The Clovehitch Killer
You Might Be the Killer
Satan's Slaves
One Cut of the Dead
Terrified
Knife + Heart
In Fabric
Tigers Are Not Afraid

...so, the list might not reflect, what I actually end up finding to be the best horror films of 2018

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Wounds
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Psychosia
Average weighted rating:

2.7

Films Andreas watched in 2019

  • Parasite
  • You Were Never Really Here
  • Toy Story 4
  • Marriage Story
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Krampus
  • The Golden Glove
  • A Star Is Born
  • Apocalypse Now
  • The Babysitter
  • Uncle
  • The Lighthouse
  • Psychosia
  • Lady Bird
  • Wounds
  • The Lighthouse
  • Carrie
  • Sombre
  • Angst
  • Toy Story 3
  • Joker
  • Toy Story 2
  • Ready or Not
  • I, Tonya
  • The Thing
  • The Innocents
  • Crawl
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • The Witch
  • Ghost Stories
  • Hereditary
  • American Beauty
  • Fast & Furious 6
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Lion King
  • Krampus
  • The Princess Bride
  • Spider-Man: Far from Home
  • Happy Death Day 2U
  • Midsommar
  • Free Solo
  • Piercing
  • The Guilty
  • Before Sunrise
  • The Fly
  • Becoming Astrid
  • Godzilla
  • Eighth Grade
  • Avengers: Infinity War
  • The Perfection
  • Unfriended: Dark Web
  • Rosemary's Baby
  • Shivers
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Thor: Ragnarok
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Assassination Nation
  • Avengers: Endgame
  • The Entity
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Upgrade
  • The Witch in the Window
  • Abrakadabra
  • Lifechanger
  • Luz
  • The Cleaning Lady
  • The Hole in the Ground
  • Elizabeth Harvest
  • Greta
  • Pet Sematary
  • Queen of Hearts
  • Alien
  • Memory: The Origins of Alien
  • Us
  • Climax
  • Take Shelter
  • One Cut of the Dead
  • Green Book
  • Captain Marvel
  • The Descent
  • Obsession
  • Capernaum
  • Shoplifters
  • Terrified
  • Her
  • How to Train Your Dragon
  • Bohemian Rhapsody
  • The Loved Ones
  • Carrie
  • Vice
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Saw
  • The Sound of Music
  • Bone Tomahawk
  • Control
  • Walk the Line
  • Psycho
  • Velvet Buzzsaw
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Revolutionary Road
  • Abducted in Plain Sight
  • The Favourite
  • Dogtooth
  • Cold War
  • The Boss of It All
  • Dancer in the Dark
  • Blood and Black Lace
  • Persona
  • Mandy
  • Bird Box
  • Night of the Living Dead
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Departed
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • The Innocents
  • Hereditary
  • Roma

World map

Highly rated films Andreas is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more