Angus has logged 62 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alfie

Alfie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King and I

The King and I

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry