andregoncalves has written 68 reviews for films during 2019.

  • Cats

    Cats

    ★★★

    Taylor Swift and Tom Hooper are two of my pet hates and I found this to be decent. Appropriately trippy, good songs, I imagine the musical has always been THIS ridiculous anyway in terms of plot settings.


    Aliens, come get me

  • Who You Think I Am

    Who You Think I Am

    ★★★★

    Me in about 15-20 years without the marriage and kids.

    Makes a great double bill with Sibyl, regarding discussion about the limits of fiction and professional ethics, and how can fiction feel like the ultimate resort for emotional catharsis. In this particular case, how lies "IRL" are as poisonous as the ones portrayed via an avatar.

  • Sweet Charity

    Sweet Charity

    How to remake my favorite movie into an operatic musical

    Sweet Shirley, with the most ungrateful task of coming after Giulietta Masina, some really memorable choreographed moments outside of Big Spender (and I actually quite love the usage of photographs in between shots), but still can't escape the phantom that is the perfection of the source material.

  • Mommy Dead and Dearest

    Mommy Dead and Dearest

    I mean, artistically pretty basic, but like people said, what an unique gateway to one of the most fascinanting crime tales of our time. I don't mind the intrusive nature of it all eheheh. I mean, having just watched "The Act"... I was so glad to have real life access to this.

    I have no choice but to stan.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★

    Popes, they're just like us.

  • Queen of Hearts

    Queen of Hearts

    ★★★★½

    The layers this one has. The maturity it displays, even when the twists might become obvious. It's all for the greater good. Or greater tragedy, of course.

    There's just something here for everyone. Or should I say: this is both a coming of age story (for both the male and the female!) and a story of abuse with the traditional gender roles flipped at the same time. Save for other of the greatest pictures of the decade (Elle), I rarely…

  • Trash

    Trash

    ★★★★

    "Joe, lemme suck your cock"

    Eat that Dogma 95.

    Joe's butt acting alone earns a star.

  • Puzzle of a Downfall Child

    Puzzle of a Downfall Child

    ★★★★

    You know that saying "my mind has been playin' tricks on me"?

    Well, that's basically the (real?) story behind this film. Schatzberg, himself a photographer before becoming a director, constructs his first film as a series of flashes of the mind of a women facing a serious "I need to be alone at a beach house" breakdown, some more surrealistic than others.

    At the end of the film, we are entirely with Faye Dunaway's POV (of course, her commited performance is half of the trick), to the point where we don't know exactly what is real or imagined.

  • The Breach

    The Breach

    ★★★

    This was... interesting.

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★

    Ok, Scorsese, you're now runner up for the most overrated film of the year.

  • Sibyl

    Sibyl

    ★★★★½

    Not this being my Palm D'Or choice for this year.

    #foreveralone

  • Multiple Maniacs

    Multiple Maniacs

    ★★★★

    𝘓𝘰𝘣𝘴𝘵𝘰𝘳𝘢!