andregoncalves has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sapphire

Sapphire

1959
×
★★½
Edit this entry  
31
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★½
Edit this entry  
29
Night Train

Night Train

1959
×
★★
Edit this entry  
28
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Beats

Beats

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Cleo

Cleo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Relic

Relic

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shirley

Shirley

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Undine

Undine

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry