Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 985 Films watched
  • 82.1 Average per month
  • 18.9 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Black Museum

Jan 1

Most Watched

Loss

16 times

Repression

8 times

Notes on the capital

7 times

Stranger

7 times

Niandra

6 times

Last Film

Home Alone 2: Lost in New York

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
435 films
Comedy
213 films
Documentary
117 films
Romance
91 films
Thriller
89 films
Horror
85 films
Crime
59 films
Fantasy
46 films
Sci Fi
45 films
Animation
44 films
USA
442 films
France
124 films
UK
114 films
Germany
39 films
Canada
38 films
Sweden
35 films
Japan
20 films
Greece
19 films
Netherlands
18 films
Italy
17 films
English
767 films
French
117 films
Spanish
53 films
German
43 films
Japanese
24 films
Italian
22 films
Russian
17 films
Swedish
15 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 219 Added 579

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Andre de Nervaux’s most liked review

Paris, Texas

★★★★★

The scene with Travis and hunter running across the road on opposite sides is honestly one of my favourite scenes in the history of cinema.

More reviews

Andre de Nervaux’s most liked list

"females cant make movies" yeah lol look at these dickface

Celebrating female filmmakers on international Women's day


Suggestions are always welcome I’ll try to add what I can

Unfortunately the focus has been taken from the celebration of female filmmakers to other irrelevant things, so for the sake of arguments please avoid comment things like this:

Please don’t comment saying…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

White

Films Andre de Nervaux watched in 2018

  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Elf
  • After School Knife Fight
  • Cold War
  • mid90s
  • mid90s
  • Palo Alto
  • Dogville
  • Roma
  • The House That Jack Built
  • Under the Silver Lake
  • Loss
  • Kitty
  • Tyrel
  • The Festival
  • Lizzie
  • After Everything
  • Under the Silver Lake
  • The Image Book
  • Only Blood Relates Us
  • Fruition
  • Only Blood Relates Us
  • Black Mother
  • Niandra
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • We the Animals
  • Urban Rashomon
  • good kid, m.A.A.d city
  • Suspiria
  • Katie Says Goodbye
  • Dharma Guns
  • When She Runs
  • Ant Head
  • Supermarket
  • Listen
  • Shoplifters
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Favourite
  • I, Olga Hepnarova
  • Struggle in Italy
  • Cold War
  • All the Boys Are Called Patrick
  • Charlotte and Her Boyfriend
  • A Story of Water
  • Skate Kitchen
  • The Florida Project
  • Tetsuo: The Iron Man
  • On Broadway Cemetery
  • Lost in Translation
  • What We Do in the Shadows
  • Blood of Havana
  • Alone in the Woods: The Legend of Cambo
  • Snowballs
  • Act da Fool
  • Marfa Girl 2
  • Act da Fool
  • Marfa Girl
  • Bohemian Rhapsody
  • Film Socialisme
  • The Neon Demon
  • good kid, m.A.A.d city
  • Good Morning
  • Container
  • Venom
  • L'Ange
  • Alien Workshop - Photosynthesis
  • American Ultra
  • The Aluminum Fowl
  • Video For Vladimir
  • Shirkers
  • Listen
  • Street and Feet
  • Eclipse
  • Spicebush
  • Thelma & Louise
  • Runaway
  • Offering
  • Newtonian I
  • Juliet, Naked
  • Trees Down Here
  • We the Coyotes
  • Polly One
  • Madeline's Madeline
  • The Island of Saint Matthews
  • The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Fuck You Eric
  • Call of Cuteness
  • Three Quarters
  • Ears, Nose and Throat
  • Eighth Grade
  • The Color Wheel
  • Galveston
  • Skate Kitchen
  • House of Tolerance
  • Wild Rose
  • Fargo
  • Beautiful Boy
  • Beautiful Boy
  • Wildlife
  • Green Book
  • The Kindergarten Teacher
  • First Man
  • Sorry to Bother You
  • Kicking and Screaming
  • Sex Tape
  • Private Life
  • Girlfriends
  • A Star Is Born
  • Blindspotting
  • He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life
  • We live at night
  • Lumphini 2552
  • Je Proclame la Destruction
  • A fleur d’eau…
  • Junkopia
  • From the Notebook of...
  • The Hedge Theater
  • The Idiots
  • Private Life
  • While We're Young
  • Lost River
  • Jane Fonda in Five Acts
  • Three Identical Strangers
  • Moms
  • Frances Ha
  • Waiting for Barcelona
  • Martin Cries
  • Pity
  • I Think We're Alone Now
  • Too Many Cooks
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Eighth Grade
  • Age Out
  • Moms
  • And So We Put Goldfish in the Pool.
  • Curb Dance
  • Age Out
  • Little Waves
  • Mandy
  • Belly
  • Crying on Command
  • Brüno
  • Hearts Beat Loud
  • Slice
  • Loss
  • The Sun Is A Dying God, or How the Universe Dreamed of a Fading Moon
  • Bad Moms
  • Post Tenebras Lux
  • Los Bastardos
  • We'll Be Young and Beautiful
  • Deva
  • Patision Avenue
  • Those Bad Things
  • Sugarlove
  • All Inclusive
  • Searching
  • Poor Animals
  • Hardcore Henry
  • Moms
  • Damsel
  • Good Time
  • This Is John
  • Melon Rainbow
  • These Days
  • Knight of Cups
  • Abigaïl
  • Arizona
  • Claire's Camera
  • Support the Girls
  • Loss
  • Bokeh
  • Arizona
  • Climax
  • Frolic
  • Crazy, Stupid, Love.
  • KIWI
  • Made in Britain
  • Quartet Number One
  • 88:88
  • Inner circle
  • Frolic
  • Smithereens
  • Frolic
  • Let the Corpses Tan
  • Waiting
  • BlacKkKlansman
  • Minding the Gap
  • Beast
  • The Amorous Indies
  • Hair Wolf
  • Hunger
  • Craig's Pathetic Freakout
  • Barbeque
  • The Forgotten Colours of Dreams
  • Islands
  • Niandra
  • Memories Lost and Found Trilogy
  • I Stand Alone
  • Memories Lost and Found Trilogy
  • Love
  • RBG

See all 985

World Map

Highly rated films Andre de Nervaux is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House

Highly rated with Andre de Nervaux’s friends Patron

  • The Tree of Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • Chungking Express
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Before Sunset
  • Moonlight
  • The Shining
  • There Will Be Blood
  • Call Me by Your Name
  • Before Sunrise
  • Blade Runner 2049
  • The Master
  • Phantom Thread
  • Her
  • The Silence of the Lambs
  • The Social Network
  • Shoplifters
  • Vertigo
  • 20th Century Women
  • Donnie Darko
  • First Reformed
  • Sharp Objects
  • Burning
  • Lady Bird
  • Blue Velvet
  • La La Land
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Good Time
  • The Florida Project
  • Rosemary's Baby
  • Spring Breakers
  • Jaws
  • Roma
  • The Favourite
  • Frances Ha
  • Paddington 2
  • Suspiria
  • Dunkirk
  • Fantastic Mr. Fox
  • Get Out
  • Hereditary
  • Halloween
  • The Incredibles
  • You Were Never Really Here
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Baby Driver
  • The Shape of Water
  • Faces Places
  • The Witch
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The House That Jack Built
  • Columbus
  • A Ghost Story
  • In Bruges
  • Suspiria
  • Blindspotting
  • The Tale
  • Eighth Grade
  • The Other Side of the Wind

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more