Andre de Nervaux has logged 479 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Thy Kingdom Come

Thy Kingdom Come

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fully Flared

Fully Flared

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pretty Sweet

Pretty Sweet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School

High School

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
still and alone in the wilderness

still and alone in the wilderness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Variations

Variations

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Feeler

Feeler

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry