Sort by

Andrea has logged 113 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bound by Flesh

Bound by Flesh

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
War of the Worlds

War of the Worlds

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Final Girl

Final Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Among Friends

Among Friends

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
XX

XX

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Trolls

Trolls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Morgan

Morgan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Organ

Organ

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry