• Soul

    ★★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • My Mom is a Character 3

    ★½

  • 1917

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Midsommar

    ½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Bacurau

    ★★

  • The Hustle

  • Us

    ★★★

  • Minha Vida em Marte

    ½

  • Dragon Ball Super: Broly

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★½

  • The Week Of

    ★★

  • Coco

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★

  • It

    ★★

  • Dunkirk

    ★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

  • Get Out

    ★★

  • My Mom is a Character 2

  • Silence

  • La La Land

  • Creepy

    ★★★

  • The Do-Over

    ½

  • Café Society

    ★★½

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★½

  • The Revenant

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Vacation

    ½

  • The Lobster

    ½

  • Inside Out

    ★★★

  • Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

  • Loucas pra Casar

  • American Sniper

    ★★★½

  • Fury

    ★★★

  • The Cobbler

    ½

  • The Honest Candidate

    ½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★

  • Getulio

  • The Way He Looks

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Whiplash

    ★½

  • Maurizio Pollini: De main de maître

    ★★★½

  • Till Luck Do Us Part 2

    ½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★

  • Grown Ups 2

    ½

  • My Mom is a Character: The Film

  • Man of Steel

    ★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★

  • The Past

    ★★★

  • Dragon Ball Z: Battle of Gods

  • Generation War

    ★★

  • Django Unchained

    ★★½

  • Lincoln

    ★★½

  • Till Luck Do Us Part

  • The Dark Knight Rises

  • Ice Age: Continental Drift

  • That's My Boy

    ½