Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Entranced Earth

    ★★★★★

  • The Option

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • The Age of the Earth

    ★★★★½

  • Of Gods and the Undead

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Frankie

    ★★★★

  • Memoirs of a Strangler of Blondes

    ★★★★

  • Everything's Alright

    ★★★★

  • The Grand Moment

    ★★★★

  • A Força dos Sentidos

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 91 Films watched
  • 22.8 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Mulan

Jan 1

Last Film

Memoirs of a Strangler of Blondes

Apr 9

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Comedy
15 films
Documentary
12 films
Horror
11 films
Thriller
8 films
Crime
6 films
Fantasy
3 films
Music
2 films
Romance
2 films
Western
2 films
Brazil
42 films
USA
20 films
France
9 films
UK
7 films
Canada
5 films
Germany
3 films
Belgium
2 films
Poland
2 films
Qatar
1 film
Romania
1 film
Portuguese
57 films
English
34 films
French
8 films
Italian
4 films
Arabic
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Kurdish
1 film
Kyrgyz
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Anderson’s most liked review

Memoirs of a Strangler of Blondes

★★★★

O melhor filme de exílio do Bressane e também o mais "fechadinho", que te ganha na repetição.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Farm
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Nova Moeda

Films Anderson watched in 2021

  • Memoirs of a Strangler of Blondes
  • The Farm
  • Barretão
  • 12 Angry Men
  • The Father
  • Jornalismo e Independência
  • Everything's Alright
  • Universidade Fluminense
  • Orgy of the Devil and Other Forbidden Tapes of Ivan Cardoso
  • VINTE - RioFilme, 20 anos de cinema brasileiro
  • Omen IV: The Awakening
  • Manelão, o Caçador de Orelhas
  • Omen III: The Final Conflict
  • Girls of the Sun
  • Belas e Corrompidas
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • Basic Sanitation, The Movie
  • The Omen
  • Motel, Motel - Numero 1
  • Doramundo
  • Judas and the Black Messiah
  • The Grand Moment
  • Por onde anda Makunaíma?
  • Audácia!
  • As Libertinas
  • A Certain Captain Rodrigo
  • Cinemateca Brasileira
  • Uma Verdadeira História de Amor
  • O Homem do Morcego
  • Entranced Earth
  • The Demiurge
  • Rituais e Festas Bororo
  • Em Busca do Su$exo
  • A Virgem
  • Touchy
  • Ayka
  • Essa Gostosa Brincadeira a Dois
  • Of Gods and the Undead
  • Promising Young Woman
  • O Predileto
  • The Patriot
  • The Option
  • Satanic Attraction
  • The Age of the Earth
  • Banana Split
  • Candango: Memoirs from a Festival
  • A Marcha
  • Race Antenna
  • Capitalismo Selvagem
  • On the Rocks
  • Pieces of a Woman
  • Em Busca de Carlos Zéfiro
  • Kiss 2348/72
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Amada Amante
  • The Lighthouse
  • O Brasil Deu Certo. E Agora?
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Já Não Se Faz Amor Como Antigamente
  • Nomadland
  • A Força dos Sentidos
  • Minari
  • O Exorcista de Mulheres
  • Mektoub, My Love: Canto Uno
  • Delícias do Sexo
  • One Night in Miami...
  • Escalada da Violência
  • Corpus Christi
  • Finito ou Infinito
  • Piconzé
  • Uncut Gems
  • Cassy Jones, O Magnífico Sedutor
  • Collective
  • Woman, Woman
  • The Social Dilemma
  • A Nova Moeda
  • Karla, Sedenta de Amor
  • Little Joe
  • Frankie
  • A Pensão
  • Flordelis - Basta Uma Palavra Para Mudar
  • Oh Mercy
  • Estranhas Criaturas
  • It Must Be Heaven
  • Os Mansos
  • Matthias & Maxime
  • Paranóia
  • Sibyl
  • His House
  • Mulan

World map

Highly rated films Anderson is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Nobody

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more