Highest rated films

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Memory House

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★★

  • Antonio das Mortes

    ★★★★★

  • O Último Êxtase

    ★★★★★

  • Ozualdo Candeias and the Cinema

    ★★★★★

  • No Tempo de Glauber

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★½

  • Violeta Went to Heaven

    ★★★★½

  • The Palace of Angels

    ★★★★½

  • O Anjo da Noite

    ★★★★½

  • Ant Killers

    ★★★★½

  • Gamal, O Delírio do Sexo

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 297 Films watched
  • 24.8 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

The Two Popes

Jan 1

Last Film

My Name Is Tonho

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
101 films
Comedy
53 films
Documentary
50 films
Crime
31 films
Horror
29 films
Thriller
26 films
Adventure
15 films
Mystery
14 films
Sci Fi
11 films
Action
10 films
Brazil
177 films
USA
45 films
France
14 films
Germany
6 films
UK
6 films
Canada
3 films
China
3 films
Sweden
3 films
Italy
3 films
India
2 films
Portuguese
234 films
English
60 films
French
17 films
Spanish
10 films
Italian
9 films
German
5 films
Latin
3 films
Polish
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Anderson’s most liked review

Friendly Beast

★★★★

Onde se ganha o pão, não se come a carne.

Aqui não há literalidade. O argumento com vários níveis de interpretação, e o esgotamento mental proporcionado pelo ritmo alucinante são o grande trunfo do filme. Que baita diretora é a Gabriela.

More reviews

Anderson’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Tudo Por um Cavalo

Films Anderson watched in 2020

  • My Name Is Tonho
  • The Wild Goose Lake
  • Land of the Lost
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Young Ahmed
  • The Midnight Sky
  • Soul
  • Palm Springs
  • Forever
  • The Trial of the Chicago 7
  • Paixão Perdida
  • Sound of Metal
  • Antonio das Mortes
  • Sob o Domínio do Sexo
  • First Cow
  • De Pernas Abertas
  • Terminal Station
  • Tirarei as Medidas do Seu Caixão
  • Torturadas pelo Sexo
  • A Mulher do Próximo
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Da 5 Bloods
  • O Retorno do Dragão
  • As Feras
  • A Mãe
  • American Murder: The Family Next Door
  • Meus Homens, Meus Amores
  • Babenco: Tell Me When I Die
  • Êles
  • Mank
  • Blitz, O Filme
  • Ecos de Cannes
  • The Brides of Copacabana
  • O Dia em Que o Santo Pecou
  • Clara Estrela
  • Não tão Longe
  • Desejos Sexuais de Elza
  • Amor Voraz
  • Coffin Joe's Heart of Darkness
  • Os Jovens Baumann
  • I
  • The Vast of Night
  • Noite em Chamas
  • Romance Proibido
  • Meu Marido, Meu Cavalo
  • The Whistlers
  • Häxan
  • O Despertar de Glauber
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • Glauber, Claro
  • Invitation to Pleasure
  • O Fantasma de Glauber Rocha
  • Memory House
  • A Estrela Sobe
  • Maria Gladys, Uma Atriz Brasileira
  • O Prisioneiro do Sexo
  • As Vigaristas do Sexo
  • The Devil All the Time
  • Blood Sings
  • Daughters of Fire
  • Sexo Profundo
  • Barbeiros
  • Wolfram, a Saliva do Lobo
  • Fé na Caminhada
  • Tara Maldita
  • Paixão e Sombras
  • Ninfetas Deliciosas
  • Neville D'Almeida: Chronicler of Beauty and Chaos
  • Nós... Os Amantes
  • The Desire
  • Tudo Por um Cavalo
  • Sertânia
  • Elegy of a Crime
  • O Anjo da Noite
  • A Vida Privada de Uma Atriz Pornô
  • Seu Florindo e Suas Duas Mulheres
  • Corman's Eyedrops Got Me Too Crazy
  • A Mulher da Luz Própria
  • Garotas Sacanas
  • O Último Êxtase
  • Bixa Travesty
  • Hebe
  • Mulheres Taradas Por Animais
  • O Pornógrafo
  • The Goddesses
  • Quebrando a Cara
  • A Volta Pela Estrada da Violência
  • The Palace of Angels
  • Lonesome Women
  • Que Filme 'Tu Vai' Fazer?
  • Macaco Tião - O Candidato do Povo
  • Rodeio da sacanagem
  • A Noite das Depravadas
  • Paulo Autran – O Senhor dos Palcos
  • Flecha Dourada
  • A Luta do Século
  • Em Busca do Gozo Perdido
  • O Bordel: Noites Proibidas
  • Vem que tem
  • The Exorcist III
  • Memories of Mayo
  • As Cariocas
  • Women in Fury
  • A Hidden Life
  • Strange Encounter
  • Entra e Sai
  • In the Devil's Throat
  • As Aventuras Amorosas de um Padeiro
  • Os Anjos do Sexo
  • Invisible Life
  • Como é Boa Nossa Empregada
  • Cambalacho Sexual
  • A Fome do Sexo
  • Os Devassos
  • Sangue em Santa Maria
  • Pura Como Um Anjo, Será... Virgem?
  • Pantanal de sangue
  • Tara - Prazeres Proibidos
  • Abry
  • Êxtase de Sádicos
  • Bastidores Das Filmagens De Um Pornô
  • The Fog
  • Bacanais na Ilha das Ninfetas
  • They Live
  • As Granfinas e o Camelô
  • No Rancho Fundo
  • White Dog
  • O Roubo das Calcinhas
  • Up in the Air
  • Amor de Perversão
  • Gugu, o Bom de Cama
  • Exorcist II: The Heretic
  • Esboçando Miziara
  • Maria Bonita, Rainha do Cangaço
  • O Homem de Papel
  • O Levante das Saias
  • A Time to Kill, A Time to Die
  • Richard Jewell
  • The Fish
  • A Luta Pelo Sexo
  • BR3
  • Stop 88
  • Fêmeas Violentadas - Tortura Cruel
  • Eu Faço... Elas Sentem
  • Caçada Sangrenta
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Os Depravados
  • The Golden Glove
  • Depois da Meia Noite
  • O Super Manso
  • Sorry We Missed You
  • A Volta do Filho Pródigo
  • Nem os Bruxos Escapam
  • Renovation
  • Psycho IV: The Beginning
  • Psycho III
  • Psycho II
  • Les Misérables
  • O Anunciador
  • Time of Violence
  • Summer Ball
  • The Silent World
  • The Breakfast Club
  • Fortress
  • Bombshell
  • É Fogo na Roupa
  • Bruce Lee versus Gay Power
  • Esquina da Ilusão
  • Jeitosa, Um Assunto Muito Particular
  • O Craque
  • Delusion Is Redemption to Those in Distress
  • Panca de Valente
  • Clandestine Soul
  • Cantar con sentido, una biografía de Violeta Parra
  • Violeta Went to Heaven
  • As Moças Daquela Hora
  • Friendly Beast
  • The Devil Baby Was Born in São Paulo
  • Vianinha
  • Turma da Mônica: Laços
  • O Saci
  • Gamal, O Delírio do Sexo
  • Afonso é uma Brazza
  • O Sexo Mora ao Lado
  • Rico Ri à Toa
  • Tormenta
  • Ozualdo Candeias and the Cinema
  • Aquela Rua Tão Triumpho
  • Na Ponta da Faca
  • Ritmo Alucinante
  • A Odisséia de Um Cadáver
  • Mariana, Paraná e Greve
  • A Morte do Boi
  • The Inheritors
  • Alice no País das Mil Novilhas
  • Geraldinos
  • O Jardim das Espumas
  • O Mistério da Japonesa
  • O Mundo de Anônimo Júnior
  • Ant Killers

See all 297

World map

Highly rated films Anderson is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more