Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Border

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★★

  • Our Time

    ★★★★★

  • Canastra Suja

    ★★★★★

  • Razor in the Flesh

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • El Angel

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½

  • Fauve

    ★★★★½

  • Asako I & II

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 340 Films watched
  • 28.3 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

Viva São João!

Jan 1

Last Film

Atlantics

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
125 films
Comedy
84 films
Documentary
60 films
Thriller
24 films
Crime
23 films
Horror
20 films
Romance
14 films
Music
13 films
Mystery
12 films
Adventure
12 films
Brazil
195 films
USA
61 films
France
15 films
UK
12 films
Germany
7 films
Spain
7 films
Sweden
6 films
Argentina
5 films
Canada
5 films
Italy
5 films
Portuguese
235 films
English
100 films
Spanish
15 films
French
13 films
Japanese
6 films
Italian
6 films
German
4 films
Arabic
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 25

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Anderson’s most liked review

Waiting for the Carnival

★★★★

Nunca mais olharei pra um jeans com os mesmos olhos. E o filme é uma graça.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Children of the Corn
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Me leva pra cama

Films Anderson watched in 2019

  • Atlantics
  • O Homem do Corpo Fechado
  • Jurassic World
  • O Barato de Iacanga
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Marriage Story
  • Long Day's Journey Into Night
  • O Grande Xerife
  • De um Novo Fernando para o Brasil
  • Big Driver
  • The Vampire of the Cinemateque
  • The Balloonatic
  • Carvana
  • Um Caipira em Bariloche
  • Orgia ou O Homem Que Deu Cria
  • Grazing the Amazon
  • O Jeca Macumbeiro
  • Portugal... Minha Saudade
  • UrSortudo
  • We Are All Here
  • The Navigator
  • Os Trombadinhas
  • Parasite
  • Betão Ronca Ferro
  • Children of the Corn
  • Decalogue II
  • No Paraíso das Solteironas
  • Crioulo Doido
  • At War
  • Eli
  • Klaus
  • Divine Love
  • Los Perros
  • Uma Pistola Para Djeca
  • The Telescope of Time
  • Graveyard Shift
  • Será Que Ela Aguenta?
  • Nunca é Noite no Mapa
  • O Jeca e a Freira
  • Cara a Cara
  • Meu Japão Brasileiro
  • The Traitor
  • Chofer de Praça
  • Tem Folga na Direção
  • A Grande Feira
  • Gato
  • O Vendedor de Linguiça
  • O Corintiano
  • Encosto
  • O Puritano da Rua Augusta
  • Cain Rose Up
  • O Lamparina
  • Paranoid
  • Cat's Eye
  • Jack O' Lantern
  • Dolan's Cadillac
  • Mirror Mirror
  • The Hedgehog
  • Decalogue I
  • Casinha Pequenina
  • Midsommar
  • As 1001 Posições do Amor
  • Waiting for the Carnival
  • Tristeza do Jeca
  • The Dead Don't Die
  • As Aventuras de Pedro Malasartes
  • Joker
  • Brokeback Mountain
  • Zé do Periquito
  • O Noivo da Girafa
  • O Gato de Madame
  • Elon Doesn't Believe in Death
  • Chico Fumaça
  • Yesterday
  • Noiva da Noite - O Desejo de 7 Homens
  • Gente Fina é Outra Coisa
  • A Filha de Calígula
  • Petroleum é nosso: A ebulição da cerveja artesanal no Brasil
  • Iluminados
  • Em Busca da Cerveja Perfeita
  • Two Streams
  • Collateral Beauty
  • Fuzileiro do Amor
  • Humberto Mauro
  • Entrevista de Humberto Mauro a David Neves e Alex Viany
  • A Carrocinha
  • Dib
  • Before and After S. Bernardo
  • O Aborto dos Outros
  • Tem Coca-Cola no Vatapá
  • S. Bernardo
  • O Abraço Corporativo
  • Pain and Glory
  • As Borboletas Também Amam
  • The Disappearance of Madeleine McCann
  • Fuscão Preto
  • Bacurau
  • Nuclear Shelter
  • A Antropóloga
  • Nadando em Dinheiro
  • Gore Gore Gays
  • Tension and Desire
  • Me leva pra cama
  • Sai da Frente
  • Quilombo
  • Lucíola - O Anjo Pecador
  • Candinho
  • Olhos de Vampa
  • Doces Poderes
  • Mulher Desejada
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • House of Sweat and Tears
  • From Bereavement to Fight
  • Paixão na Praia
  • Napomuceno's Will
  • Love and Co.
  • As Panteras Negras do Sexo
  • As Pipas
  • Pastor Cláudio
  • Pureza Proibida
  • Agite Antes de Usar
  • Surf Adventures
  • Anjo Loiro
  • América do Sexo
  • Seven Chances
  • Inception
  • Making The Shining
  • The Bull
  • When The Marquees' Lights Go Out
  • Brazilian Holocaust
  • Gatinhas Safadas
  • Fabricating Tom Zé
  • The Working Class Goes to Heaven
  • The Edge of Democracy
  • Com a Cama na Cabeça
  • O Erótico Virgem
  • Salt
  • O Homem Que Descobriu o Nu Invisível
  • Bare Behind Bars
  • Os Pankekas e o Calhambeque de Ouro
  • Arctic
  • Bete Balanço
  • Our Time
  • Seduction of the Flesh
  • O Atleta Sexual
  • El Angel
  • Torquato Neto - Every Hour of the End
  • High Life
  • A Força de Xangô
  • Us
  • Memória de Helena
  • The Cameraman
  • Colegiais em Sexo Coletivo
  • Copacabana, Mon Amour: A Restauração
  • Bonecas do Amor
  • A Poupança tá rendendo
  • Os Filmes Que Não Fiz
  • Rabbits
  • Breezes of Love
  • Violence and Flesh
  • Every Parent Has a Maiden Who Is a Beast
  • A Super Fêmea
  • Sexo Livre
  • Fantasias Sexuais
  • The Case of the Naves Brothers
  • Who's Afraid of Werewolves?
  • Two Lost in a Dirty Night
  • Confissões de uma Xoxó...
  • Os Paqueras
  • Os Lobos do Sexo
  • Secas e Molhadas
  • Go to Work, Vagabond II
  • Vai Trabalhar Vagabundo!
  • Rádio Pirata
  • Amante Latino
  • Até o Último Mercenário
  • Tem Piranha no Aquário
  • Buena Sorte
  • Tchau, Amor
  • Estranho Desejo
  • Razor in the Flesh
  • Razor in the Flesh
  • Meu Homem, Meu Amante
  • A Starry Sky
  • Paixão de Gaúcho
  • Maníacos por Meninas Virgens
  • Meu Destino é Pecar
  • Orgia das Libertinas
  • A Cama ao Alcance de Todos
  • Asako I & II
  • Joana Angélica
  • Possuídas pelo Pecado
  • Sorry Angel
  • O Fotógrafo
  • The Woman Who Invented Love
  • O Gosto do Pecado
  • Alguém
  • A Menina e o Cavalo
  • Sonhos e Confusões de Dois Caboclos na Cidade
  • Sábado À Noite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Maria... Sempre Maria
  • Carnival of Crime
  • Vento Sul

See all 340

World map

Highly rated films Anderson is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more