Highest rated films

  • Roma

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Utøya: July 22

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Babel

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Happy End

    ★★★★★

  • Marty

    ★★★★★

  • Martírio

    ★★★★★

  • Garapa

    ★★★★★

  • Waldick, Sempre no Meu Coração

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 355 Films watched
  • 29.6 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

Crazy Love

Jan 1

Last Film

Rio do Medo

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
137 films
Documentary
99 films
Comedy
57 films
Thriller
36 films
Adventure
32 films
Crime
30 films
Horror
28 films
Romance
26 films
Family
25 films
Music
23 films
Brazil
203 films
USA
86 films
France
31 films
UK
17 films
Germany
13 films
Italy
11 films
Spain
6 films
Japan
5 films
Switzerland
4 films
Sweden
4 films
Portuguese
226 films
English
119 films
French
26 films
Spanish
22 films
Italian
18 films
German
14 films
Russian
10 films
Japanese
8 films
Latin
3 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Anderson’s most liked review

A Meeting with Milton Santos

★★½

"Existem apenas duas classes sociais, as do que não comem e as dos que não dormem com medo da revolução dos que não comem."

Josué de Castro.

More reviews

Anderson’s most liked list

Cinema Catarinense

Longas e Curtas produzidos / filmados no Estado de Santa Catarina.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cinderela Baiana
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

doc.Santeiro

Films Anderson watched in 2018

  • Rio do Medo
  • Wild Wild Country
  • The House That Jack Built
  • Atrapalhando a Suate
  • O Muro
  • His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th
  • Bird Box
  • Faces of Harassment
  • The Greatest Showman
  • Halloween
  • The Wild Pear Tree
  • Ex-Shaman
  • A Star Is Born
  • Calibre 12
  • How Fernando Pessoa Saved Portugal
  • Condenada Por Um Desejo
  • Roma
  • The Image Book
  • A Fêmea da Praia
  • Transit
  • The Brave Warrior
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Na Boca da Noite
  • Os Heróis Trapalhões - Uma Aventura na Selva
  • Road 47
  • Superman
  • Viagem ao Fim do Mundo
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Don't Look Now
  • Cold War
  • Holy Tremor
  • Stories Our Cinema Did (Not) Tell
  • Loved and Abused
  • Utøya: July 22
  • Cam
  • Searching
  • Eighth Grade
  • Won't You Be My Neighbor?
  • BlacKkKlansman
  • Happy as Lazzaro
  • 500 Almas
  • The Cranes Are Flying
  • Sweet Virginia
  • 22 July
  • Mandy
  • Seen, Not Seen
  • The Vegetable Monster from Outer Space
  • The Little Prince's Rap Against The Wicked Souls
  • Knife+Heart
  • A Pata do Macaco
  • Halloween
  • Sequestro
  • Viagem ao Céu da Boca
  • Safety Last!
  • Passe Livre
  • Pátio
  • Pra Ficar Nua, Cachê Dobrado
  • Verão da Lata
  • Coca: O Preço de uma Vida
  • O Trapalhão nas Minas do Rei Salomão
  • Padre Padrone
  • Gringo, o Último Matador
  • Por Toda Minha Vida - Mamonas Assassinas
  • Battleship Potemkin
  • De Glauber Para Jirges
  • Os Trapalhões no Auto da Compadecida
  • A Praga do Cinema Brasileiro
  • O Gigante da América
  • Fatal Hours
  • The Secret of the Mummy
  • Como Ganhar na Loteria Sem Perder a Esportiva
  • The Massage Professionals
  • The Highway of Life
  • O Cinderelo Trapalhão
  • Boat People
  • Tabu
  • A Fistful of Dollars
  • O Trapalhão no Planalto dos Macacos
  • A Star Is Born
  • Mônica e a Sereia do Rio
  • Dogman
  • O Cárcere e a Rua
  • O Cangaceiro Trapalhão
  • Sexo Selvagem dos Filhos da Noite
  • Burning
  • Amazon Jail
  • Miramar
  • Summer of 84
  • Carmen Miranda: Bananas Is My Business
  • Suspiria
  • Borboletas e Garanhões
  • Penetrações Profundas
  • O Incrível Monstro Trapalhão
  • The Trial
  • Transeunte
  • Out of the Past
  • Upgrade
  • A Gentle Creature
  • Cartola: The Samba Legend
  • Hereditary
  • Os Vagabundos Trapalhões
  • Pachamama
  • Foi Bom pra Você, Benzinho?
  • Good Manners
  • Ivone, a Rainha do Pecado
  • First Reformed
  • Como Afogar o Ganso
  • The Terminal
  • A Dama do Estácio
  • Os Tarados
  • Minority Report
  • Sadismo - Aberrações Sexuais
  • Babel
  • Os Fantasmas Trapalhões
  • Quelé do Pajeú
  • O Cafetão
  • By Your Side
  • Revenge
  • Condor
  • Karina, Object of Passion
  • O Casamento dos Trapalhões
  • The Cambridge Squatter
  • Dangerous Encounters of the First Kind
  • Construção
  • Tudo Dentro
  • The Night Eats the World
  • A Princesa Xuxa e os Trapalhões
  • O Candinho
  • Wonder Woman
  • The Mandarin
  • I Am Cuba, the Siberian Mammoth
  • The Tin Drum
  • The Agony
  • CineMagia: The Story of São Paulo's Video Stores
  • The Beauties of Billings
  • Colors
  • Ace in the Hole
  • AIDS, Furor do Sexo Explícito
  • Os Saltimbancos Trapalhões
  • A Passagem do Cometa
  • Thief
  • Coco
  • Mulheres Violentadas
  • The Endless
  • Os Trapalhões na Serra Pelada
  • Marty
  • The Son of the Prostitute
  • Ulysses Cidadão
  • The Silence of the Sky
  • Amante Muito Louca!
  • The Babysitter
  • O Rei do Baralho
  • Os Trapalhões no Reino da Fantasia
  • Homem sem terra - A volta de João Amorim
  • Araby
  • Me Deixa de Quatro
  • In the Intense Now
  • O Porão das Condenadas
  • Directions
  • Os Trapalhões e o Rei do Futebol
  • A Boy and His Dog
  • Belinda dos Orixás at Praia dos Desejos
  • Excitation
  • Jupiter's Moon
  • Pecado na Sacristia
  • Ferdinand
  • Os Trapalhões no Rabo do Cometa
  • A Quiet Place
  • All That Jazz
  • O Evangelho Segundo Teotônio
  • Jersey Boys
  • À Margem do Lixo
  • The Conversation
  • The Abusers of Virgin Girls
  • Me Before You
  • Jardim de Guerra
  • Dawn of the Dead
  • Quiz Show
  • Cleopatra
  • The Ballad of Narayama
  • Deixa Que Eu Falo
  • Money Monster
  • Jonas and the Backyard Circus
  • Mamma Mia!
  • The Peephole of Love
  • They Killed My Brother
  • The Keepers
  • O Preço da Fama
  • The Hidden Tiger
  • Os Três Mosqueteiros Trapalhões
  • All the President's Men
  • Rádio Auriverde
  • TRASH! - A Série
  • Café na Cama
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Vampire of Copacabana
  • Western
  • Mamilos em Chamas
  • Janaína - A Virgem Proibida
  • À Margem do Concreto
  • Massacre in Dinosaur Valley
  • Voyeur
  • A Filha dos Trapalhões
  • Before We Vanish

See all 355

World map

Highly rated films Anderson is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • The Wolf House

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more