Anderson has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farm

The Farm

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Barretão

Barretão

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jornalismo e Independência

Jornalismo e Independência

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everything's Alright

Everything's Alright

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Universidade Fluminense

Universidade Fluminense

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Orgy of the Devil and Other Forbidden Tapes of Ivan Cardoso

Orgy of the Devil and Other Forbidden Tapes of Ivan Cardoso

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
VINTE - RioFilme, 20 anos de cinema brasileiro

VINTE - RioFilme, 20 anos de cinema brasileiro

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Omen IV: The Awakening

Omen IV: The Awakening

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Manelão, o Caçador de Orelhas

Manelão, o Caçador de Orelhas

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Girls of the Sun

Girls of the Sun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belas e Corrompidas

Belas e Corrompidas

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Sanitation, The Movie

Basic Sanitation, The Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Motel, Motel - Numero 1

Motel, Motel - Numero 1

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Doramundo

Doramundo

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Moment

The Grand Moment

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Por onde anda Makunaíma?

Por onde anda Makunaíma?

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Audácia!

Audácia!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
As Libertinas

As Libertinas

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Certain Captain Rodrigo

A Certain Captain Rodrigo

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinemateca Brasileira

Cinemateca Brasileira

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uma Verdadeira História de Amor

Uma Verdadeira História de Amor

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
O Homem do Morcego

O Homem do Morcego

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Demiurge

The Demiurge

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rituais e Festas Bororo

Rituais e Festas Bororo

1916
×
★★★½
Edit this entry  
04
Em Busca do Su$exo

Em Busca do Su$exo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Virgem

A Virgem

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touchy

Touchy

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ayka

Ayka

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Essa Gostosa Brincadeira a Dois

Essa Gostosa Brincadeira a Dois

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Of Gods and the Undead

Of Gods and the Undead

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
O Predileto

O Predileto

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Patriot

The Patriot

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Option

The Option

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Satanic Attraction

Satanic Attraction

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Banana Split

Banana Split

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Candango: Memoirs from a Festival

Candango: Memoirs from a Festival

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Marcha

A Marcha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Race Antenna

Race Antenna

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Capitalismo Selvagem

Capitalismo Selvagem

1994
×
★½
Read the review Edit this entry