Anderson has logged 38 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Agony

The Agony

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
CineMagia: The Story of São Paulo's Video Stores

CineMagia: The Story of São Paulo's Video Stores

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beauties of Billings

The Beauties of Billings

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colors

Colors

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
AIDS, Furor do Sexo Explícito

AIDS, Furor do Sexo Explícito

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
Os Saltimbancos Trapalhões

Os Saltimbancos Trapalhões

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Passagem do Cometa

A Passagem do Cometa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulheres Violentadas

Mulheres Violentadas

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Os Trapalhões na Serra Pelada

Os Trapalhões na Serra Pelada

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Son of the Prostitute

The Son of the Prostitute

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ulysses Cidadão

Ulysses Cidadão

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Sky

The Silence of the Sky

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amante Muito Louca!

Amante Muito Louca!

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
O Rei do Baralho

O Rei do Baralho

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Os Trapalhões no Reino da Fantasia

Os Trapalhões no Reino da Fantasia

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
Homem sem terra - A volta de João Amorim

Homem sem terra - A volta de João Amorim

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Araby

Araby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Me Deixa de Quatro

Me Deixa de Quatro

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Intense Now

In the Intense Now

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
O Porão das Condenadas

O Porão das Condenadas

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Directions

Directions

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Os Trapalhões e o Rei do Futebol

Os Trapalhões e o Rei do Futebol

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belinda dos Orixás at Praia dos Desejos

Belinda dos Orixás at Praia dos Desejos

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Excitation

Excitation

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pecado na Sacristia

Pecado na Sacristia

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Os Trapalhões no Rabo do Cometa

Os Trapalhões no Rabo do Cometa

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
O Evangelho Segundo Teotônio

O Evangelho Segundo Teotônio

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry