Anderson has logged 31 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
O Libertino

O Libertino

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Calabouço 1968 - Um tiro no coração do Brasil

Calabouço 1968 - Um tiro no coração do Brasil

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Escola Penal de Meninas Violentadas

Escola Penal de Meninas Violentadas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boy at the 5

The Boy at the 5

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Bottled Clouds

The Man Who Bottled Clouds

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morte e Vida Severina

Morte e Vida Severina

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
1968 - Without Losing Tenderness

1968 - Without Losing Tenderness

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sonhei com Você

Sonhei com Você

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Daughters of Chiquita

The Daughters of Chiquita

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Rosemberg - cinema, colagem e afetos

Rosemberg - cinema, colagem e afetos

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Recordações de um Presídio de Meninos

Recordações de um Presídio de Meninos

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lágrima Pantera

Lágrima Pantera

1972
×
★★
Edit this entry  
12
Raízes do Brasil

Raízes do Brasil

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
A Seventy-Four Year-Old Fellow

A Seventy-Four Year-Old Fellow

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Praça Walt Disney

Praça Walt Disney

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Ten Percent Is a Lie

Only Ten Percent Is a Lie

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
78/52

78/52

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Em Trânsito

Em Trânsito

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Língua - Vidas em Português

Língua - Vidas em Português

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Meeting with Milton Santos

A Meeting with Milton Santos

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Sem Pena

Sem Pena

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Guidable - The Real History of Ratos de Porão

Guidable - The Real History of Ratos de Porão

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry