Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Edit this entry  
21
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Edit this entry  
14
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry