Sort by

Adam has logged 296 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
29
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Devil Between the Legs

Devil Between the Legs

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Angels on Diamond Street

Angels on Diamond Street

2019
×
Edit this entry  
24
Moving So Slowly

Moving So Slowly

2019
×
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Coldest Game

The Coldest Game

2019
×
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Torre Bela

Torre Bela

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Future

The Future

2011
×
Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
中孚 61. The Inner Truth

中孚 61. The Inner Truth

2019
×
Edit this entry  
22
Telemundo

Telemundo

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Where

Where

2018
×
Edit this entry  
21
Roy Thomson

Roy Thomson

2018
×
Edit this entry  
21
The Soft Space

The Soft Space

2018
×
Edit this entry  
21
Tinnitus

Tinnitus

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Danses Macabres, Skeletons, and Other Fantasies

Danses Macabres, Skeletons, and Other Fantasies

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Prayer

A Prayer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Sun

Black Sun

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
vulture

vulture

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Iran, Utopia in the Making

Iran, Utopia in the Making

×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hampton

Hampton

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
70kg

70kg

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Fastest Man in the State

Fastest Man in the State

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
We Demand

We Demand

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Sugarcoated Arsenic

Sugarcoated Arsenic

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Bus Stop

Black Bus Stop

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lost Three Make One Found

Lost Three Make One Found

2019
×
★★½
Edit this entry