• In the Heights

    ★★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

  • The Mauritanian

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Little Things

    ★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • The Prom

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Two Distant Strangers

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ½

  • Mank

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Over the Moon

    ★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • The Way I See It

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Project Power

    ★★★

  • The Letter Room

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Mulan

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★★

  • The Present

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Downhill

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★½

  • Bombshell

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • White Eye

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Fractured

    ★★★½

  • Harriet

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • The Cave

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★