• Bambi

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The New Spirit

    ★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Siege

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • London Can Take It!

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Old Mill

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • Bored of Education

    ★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Three Orphan Kittens

    ★★½

  • Who Killed Cock Robin?

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • The Tortoise and the Hare

    ★★★

  • Holiday Land

    ★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • The Mad Doctor

    ★★★½

  • It's Got Me Again!

    ★★

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★★

  • Mickey's Orphans

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Morocco

    ★★★

  • The Haunted House

    ★★★★

  • The Karnival Kid

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★

  • The General

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Entr'acte

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • The Professor

    ★★★

  • The Immigrant

    ★★★½

  • The Pawnshop

    ★★★

  • Recreation

    ★★★

  • Laughing Gas

    ★★½

  • The Girl and Her Trust

    ★★

  • New-York

    ★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Big Swallow

    ★★★½

  • What Demoralized the Barber Shop

    ½

  • Annabelle Serpentine Dance

    ★★★½

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Sallie Gardner at a Gallop