a has logged 70 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gigi

Gigi

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry