Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unfinished Dance

The Unfinished Dance

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audrey

Audrey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fame

Fame

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry