Highest rated films

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • The Wasteland

    ★★★★

  • Relaxing Old Footage With Joe Pera

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 447 Films watched
  • 37.2 Average per month
  • 8.6 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 1

Most Watched

The Wasteland

twice

My Neighbor Totoro

twice

Last Film

A Dog's Life

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
330 films
Crime
85 films
Romance
83 films
Thriller
80 films
Comedy
72 films
Mystery
37 films
Documentary
35 films
History
34 films
War
32 films
Action
26 films
USA
256 films
France
80 films
Italy
39 films
UK
35 films
Iran
27 films
Germany
20 films
Japan
13 films
Canada
8 films
USSR
6 films
English
326 films
French
89 films
Italian
49 films
German
48 films
Spanish
27 films
Russian
19 films
Japanese
18 films
Latin
13 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 70

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Amir’s most liked review

L'Avventura

★★★★★

It's no mean feat to invent a whole new cinematic language through which bourgeois ennui and emotional detachment and existential crises can be studied by purely visual means, or to convey human emotions and psyches through landscape and architecture and, very often, without words altogether. This is a film in…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Vespiary
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Thousand Women Like Me

Films Amir watched in 2020

  • A Dog's Life
  • Suspense.
  • Umberto D.
  • The Red Shoes
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Dressed to Kill
  • Mother
  • Red, White and Blue
  • Home Alone
  • It's a Wonderful Life
  • Lola
  • To Be or Not to Be
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Lovers Rock
  • African Violet
  • Mangrove
  • The Painted Lady
  • The Unchanging Sea
  • The Sealed Room
  • A Corner in Wheat
  • The Elephant Man
  • All That Heaven Allows
  • Solaris
  • Cat People
  • The Awful Truth
  • The Young Girls of Rochefort
  • Israfil
  • Infinite Football
  • Fantastic Planet
  • You Are Not I
  • The Big Combo
  • Magnificent Obsession
  • The Public Enemy
  • The Unknown
  • Greetings from Africa
  • Three on a Match
  • When Harry Met Sally...
  • Paths of Glory
  • South
  • Shadow of a Doubt
  • Once Upon a Time in America
  • Nashville
  • The Watermelon Woman
  • The Naked Kiss
  • Ace in the Hole
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Notorious
  • The Trial
  • Mildred Pierce
  • The Horse
  • Brute Force
  • Point Blank
  • Rififi
  • Michigan Avenue
  • Strangers on a Train
  • L.A. Confidential
  • Force of Evil
  • Quiet as Kept
  • Vanilla Sex
  • An Untitled Portrait
  • I-94
  • The Chess Game of the Wind
  • Laura
  • Detour
  • Halloween
  • Hot Rod
  • Dial M for Murder
  • Panic
  • The Reckless Moment
  • White Dog
  • Vampyr
  • La Belle Noiseuse
  • Criss Cross
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Infernal Cakewalk
  • Lost in America
  • Easy Rider
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Killers
  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Black Christmas
  • The Wicker Man
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Céline and Julie Go Boating
  • Phantom Lady
  • Videodrome
  • Park Row
  • The Brood
  • Letter from an Unknown Woman
  • The Virgin Suicides
  • Real Life
  • Project
  • Taste of Cherry
  • Remembrance of József Romvári
  • Sullivan's Travels
  • Dick Johnson Is Dead
  • Cameraperson
  • The Killers
  • The Naked Spur
  • Under the Sun of Satan
  • Werckmeister Harmonies
  • The Shawshank Redemption
  • Three Colors: Blue
  • Careless Crime
  • The Wild Bunch
  • The Wasteland
  • The Wasteland
  • The Big Sleep
  • Mouchette
  • Closely Watched Trains
  • Gun Crazy
  • The Great Dictator
  • High and Low
  • The Magnificent Ambersons
  • The Travelling Players
  • The Mirror
  • Hemlock
  • The Silence
  • Born Under Libra
  • Yojimbo
  • Two Women
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Corrupt Hands
  • Daughters of the Sun
  • The Party
  • Ikiru
  • The Wind Will Carry Us
  • Yi Yi
  • Divorce Iranian Style
  • Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine
  • Siavash
  • Come and See
  • Nostalgia
  • Death in Venice
  • A Thousand Women Like Me
  • Djomeh
  • Pather Panchali
  • Blue Velvet
  • Pickup on South Street
  • The Conformist
  • The Wages of Fear
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Mother and the Whore
  • The Ascent
  • A Brighter Summer Day
  • Raiders of the Lost Ark
  • Day of the Outlaw
  • La Dolce Vita
  • The Exterminating Angel
  • Harakiri
  • Husbands
  • L'Eclisse
  • Purple Noon
  • Fanny and Alexander
  • Beau Travail
  • Losing Ground
  • Stalker
  • Shock Corridor
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Metropolis
  • Stop Making Sense
  • Satantango
  • Distant Voices, Still Lives
  • Cries and Whispers
  • Pre Evolution Soccer's One-Minute Dance After a Golden Goal in the Master League
  • Zero for Conduct
  • The Lusty Men
  • The Young and the Damned
  • PlayTime
  • Rio Bravo
  • Sans Soleil
  • On Dangerous Ground
  • Certified Copy
  • Like Someone in Love
  • La Notte
  • Amarcord
  • Blow-Up
  • The Terminator
  • First Cow
  • I Know Where I'm Going!
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Last Year at Marienbad
  • Bullitt
  • Nosferatu
  • My Own Private Idaho
  • Once Upon a Time in the West
  • Blood on the Moon
  • Without Lying Down: Frances Marion and the Power of Women in Hollywood
  • The Color of Pomegranates
  • Seconds
  • A Woman Is a Woman
  • David Holzman's Diary
  • Nights of Cabiria
  • The Red Balloon
  • There Is No Evil
  • Dance With Me
  • L'Argent
  • It's Such a Beautiful Day
  • Barry Lyndon
  • Vivre Sa Vie
  • Da 5 Bloods

See all 447

World map

Highly rated films Amir is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • My First Summer

Highly rated with Amir’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • Citizen Kane
  • Jaws
  • Do the Right Thing
  • Phantom Thread
  • The Silence of the Lambs
  • GoodFellas
  • Batman Returns
  • In the Mood for Love
  • Alien
  • Eyes Wide Shut
  • Mad Max: Fury Road
  • Heat
  • The Social Network
  • Come and See
  • The Irishman
  • The Thing
  • The Shop Around the Corner
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Moonstruck
  • Husbands
  • Zodiac
  • It's a Wonderful Life
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Parasite
  • Inventing the Future
  • Aliens
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Swimmer
  • Se7en
  • What's Up, Doc?
  • In a Lonely Place
  • The Lady from Shanghai
  • First Cow
  • The Big Lebowski
  • The Watermelon Woman
  • Lovers Rock
  • Uncut Gems
  • Possession
  • Portrait of a Lady on Fire
  • David Byrne's American Utopia
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Little Women
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Education
  • Nomadland
  • Wolfwalkers
  • Time
  • Mangrove
  • Vitalina Varela
  • Siberia
  • City Hall
  • Minari
  • Sound of Metal
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Boys State
  • Losing Ground
  • Days
  • Collective
  • The Grand Bizarre

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more