Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Illusions

Illusions

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shane

Shane

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notturno

Notturno

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Shirin

Taste of Shirin

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shirin

Shirin

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Barber Shop

The Barber Shop

1933
×
★★
Edit this entry  
02
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★
Edit this entry  
02
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★½
Edit this entry  
01
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry