Albert has logged 617 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Pilgrim

Molly's Pilgrim

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Creep

Creep

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
13
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Falling

Falling

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Come True

Come True

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Quiet

Quiet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Muddy River

Muddy River

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Overclockers

Overclockers

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry