Highest rated films

  • Movie That Invites Pausing

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Empty Man

    ★★★★

  • There must be some kind of way out of here

    ★★★★

  • Labor of Love

    ★★★★

  • Untitled

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★★★

  • Glass

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • War of the Worlds

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • The Village

    ★★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • Southland Tales

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 902 Films watched
  • 75.2 Average per month
  • 17.3 Average per week

Milestones

First Film

Petrichor

Jan 1

Most Watched

Blair Witch

4 times

Nowhere

3 times

D.E.B.S.

3 times

i thot i wuz free

3 times

Psalm I: The Lateness of the Hour

3 times

Last Film

Voyage

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
171 films
Thriller
145 films
Horror
139 films
Action
91 films
Sci Fi
90 films
Mystery
80 films
Documentary
77 films
Comedy
70 films
Romance
50 films
Fantasy
48 films
USA
439 films
France
87 films
Japan
48 films
UK
47 films
Canada
43 films
Germany
41 films
Australia
16 films
Italy
13 films
Austria
9 films
Hong Kong
8 films
English
739 films
French
82 films
Spanish
51 films
Japanese
43 films
German
27 films
Italian
17 films
Portuguese
10 films
Russian
10 films
Cantonese
9 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 297 Added 779

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

connor’s most liked review

The Happening

★★★★½

a film about what it means to consolidate matters of communication and distance in light of the total collapse of collectivist strength and the social utility therein—about America’s zealotry for strident individualism pushed to its ultimate end by nothing more than the wind through the trees. obviously stands out as…

More reviews

connor’s most liked list

apocalypse desires

it’s the end of the fucking world

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Missing Boy (the Path)

Films connor watched in 2020

  • Voyage
  • The Empty Man
  • All About Lily Chou-Chou
  • Remember the Night
  • Pure Data Read as Pure Data
  • Hydromancy
  • Excavation
  • A Cure for Wellness
  • Nightmare
  • eXistenZ
  • Inglourious Basterds
  • Blair Witch
  • Django Unchained
  • A Recipe for Seduction
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Before I Wake
  • Dawn of the Dead
  • Marebito
  • Clifford
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Dr. Seuss' The Grinch Musical
  • 4 Days in France
  • Kaala
  • 3rd Degree
  • Minions
  • Carmen
  • Us
  • There must be some kind of way out of here
  • Ears, Nose and Throat
  • Bear
  • Turbulent Waters
  • Sodom
  • Cuadecuc, Vampir
  • Rangeela
  • Freaky
  • Tollhaus
  • Nowhere
  • Signs
  • D.E.B.S.
  • Sincerity II
  • Skagafjördur
  • Twin Peaks: The Return
  • Monkeyshines, No. 1
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Carolyn III
  • Speed Racer
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • i thot i wuz free
  • Mamma Mia!
  • Songs for Synthesized Soprano
  • Fragment of Seeking
  • Apeiron
  • Solaris
  • Transformers: Age of Extinction
  • Evil Dead
  • The Sixth Sense
  • Winter Solstice
  • Flower
  • Condor
  • Happy Here and Now
  • Transformers: Dark of the Moon
  • The Adventures of Tintin
  • The Chess Game of the Wind
  • The Song of Bernadette
  • Blair Witch
  • Gradations I-II
  • Wait Till the Sun Shines, Nellie
  • The Hedge Theater
  • Últimas ondas
  • Wolf Creek
  • Wendigo
  • Maya Double-Bottomed Bowl
  • Ritual
  • Bachelorette
  • Aloha
  • Spider-Man 3
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Third Eye Butterfly
  • Valentin de las Sierras
  • Felt Tip
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Provincetown Pieces
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • A Patch of Green
  • Silk
  • Endless Obsession
  • Control Sequences
  • Orange Vampires
  • Skate Witches
  • Rejuvenique Video Manual
  • Hellzapoppin'
  • The Matrix Reloaded
  • Last Days in a Lonely Place
  • Exeter
  • Satan War
  • Retribution
  • The Seventh Victim
  • Amuse-gueule #1: Digital Destinies
  • Ganja & Hess
  • Things
  • Fieldwork Footage
  • Imitation of South
  • Vice Versa Et Cetera
  • Affection Exonerate
  • Bye Bye Black Bird
  • Paraphernalia
  • Night Horse
  • Ghost Nursery
  • Shivering Wall
  • The Growing Glow
  • Catalogue Vol.2
  • En Plein Air
  • Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon
  • Her Heart is Washed in Water and Then Weighed
  • Link
  • Song and Solitude
  • The Whip and the Body
  • Empreinte
  • The Iron Rose
  • i think i love u
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Eye Contact
  • Scream 4
  • Kajillionaire
  • Inland Empire
  • The Haunting of Bly Manor
  • The Happening
  • Scooby-Doo
  • Suicide Club
  • Rules of the Road
  • Seeing Red
  • Standing Forward Full
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Larimar
  • My Left Eye Sees Ghosts
  • Sole Survivor
  • Dumb and Dumber To
  • Victory Over the Sun
  • Chronometer
  • I Never Left the White Room
  • In My Skin
  • Bitemporal Vision: The Sea
  • Lumphini 2552
  • Nus masculins
  • Sketch Film #5
  • Bones
  • Rohfilm
  • Materialfilme
  • Porch Glider
  • The Haunting of Bly Manor
  • Perdurare
  • Lost in New York
  • Ginger Snaps
  • Underworld
  • Lake Mungo
  • Psalm I: The Lateness of the Hour
  • Missing Boy (the Path)
  • Undergrowth
  • Mourning Rite
  • Texasville
  • Untitled
  • Nocte
  • Ruskin
  • The Scarlet Empress
  • The Saved Night
  • Empreinte
  • David Blaine: Beyond Magic
  • Dumb and Dumber
  • Hearts
  • Illinois Central Transposed
  • Spree
  • Reproductions
  • Portraits
  • Shiner
  • Soothing the Bruise
  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project
  • The Leopard Man
  • Cityscape
  • Science Without Substance
  • i thot i wuz free
  • Capital Cuba
  • Night Cries: A Rural Tragedy
  • Human Being
  • Grosse fatigue
  • A Hand In Two Ways (Fisted)
  • Starman
  • Surface Tension
  • Memory of the City
  • Ocean's Thirteen
  • The Biscuit Song (Inkblot #11)
  • Impetigore
  • Instants
  • Jáaji Approx.
  • Neon Parallel 1996
  • Cityscape
  • The Wrong Missy
  • A New Love in Tokyo
  • Pursuit of Sacredness
  • Distance Film
  • Labor of Love
  • Speechless
  • Stillness

See all 902

World map

Highly rated films connor is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more