Highest rated films

  • Glass

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

    ★★★★★

  • Red Film

    ★★★★½

  • Apricity

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Halloween II

    ★★★★★

  • The Swimmer

    ★★★★★

  • Querelle

    ★★★★★

  • La Région Centrale

    ★★★★★

  • Offering

    ★★★★★

  • The Amazonian Angel

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,087 Films watched
  • 90.6 Average per month
  • 20.9 Average per week

Milestones

First Film

The Haunting of Hill House

Jan 1

Most Watched

Offering

 20 times

Commingled Containers

6 times

Nocturne

5 times

The Snowman

4 times

Lost Highway

3 times

Last Film

Offering

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
162 films
Documentary
145 films
Thriller
107 films
Action
76 films
Horror
75 films
Sci Fi
72 films
Mystery
62 films
Comedy
59 films
Fantasy
49 films
Crime
41 films
USA
438 films
France
88 films
UK
74 films
Japan
48 films
Canada
42 films
Germany
32 films
Argentina
31 films
Australia
14 films
Austria
14 films
Switzerland
12 films
English
864 films
French
104 films
Spanish
74 films
Japanese
52 films
German
28 films
Italian
18 films
Russian
14 films
Portuguese
14 films
Chinese
13 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 276 Added 834

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

connor’s most liked review

Offering

★★★★★

i hope this is what dying feels like

More reviews

connor’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Oloc Boloc

Films connor watched in 2019

  • Offering
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Daisy Kenyon
  • Table
  • The World Is Full of Secrets
  • Autumn Snow
  • Paranoid Park
  • Uncut Gems
  • Scenes From a Park
  • Offering
  • Crying on Command
  • Monstro
  • Gloom
  • as i was moving ahead occasionally i saw brief glitches of beauty
  • A Life in Our Times
  • Memories Lost and Found III
  • Table
  • Jessica Forever
  • Lost Highway
  • David on the Phone
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Down with Love
  • Force Vitale
  • Hypnagogia
  • J. Edgar
  • Mysterious Skin
  • Anthem
  • Doctor Sleep
  • Black Christmas
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Gone Girl
  • Water Work
  • V.W. Vitesse Women
  • Stellar
  • Watchmen
  • 930
  • I Don't Think I Can See an Island
  • 1=~a-z
  • The Gardener of Eden
  • Prai Takian
  • KCBT
  • Altitude Zero
  • Love Reinvented
  • Belly
  • Cuarteto
  • Light Licks: By the Waters of Babylon: In the Hour of the Angels
  • Rose Hobart
  • On Generation and Corruption
  • Psych-Burn
  • Notes from Melanie
  • Signs
  • T H I R
  • Citizenfour
  • Dislocation Blues
  • At the Horizon
  • Offering
  • Observation
  • Ektadiary
  • distorted areas~
  • Anomalies of the Unconscious
  • The Insider
  • Man of Steel
  • Carolyn III
  • You Can Count on Me
  • Game Night
  • Ready or Not
  • Hotel
  • Beyond the Walls
  • Daddy's Home
  • Dracula 3000
  • Alita: Battle Angel
  • Gemini Man
  • Rage Net
  • Night Music
  • Fragments of Love
  • Envío 27
  • Envío 34
  • Envío 22
  • Envío 32
  • Envío 26
  • Envío 24
  • Envío 21
  • Envío 8
  • Envío 3
  • Envio 1
  • Toying With Strings 3
  • Toying with Strings 2
  • Toying with Strings
  • Villatalla
  • cinéma concret
  • What's Up, Doc?
  • The Exquisite Hour
  • Gewebe
  • Knoten
  • Click
  • Love Is the Message, the Message Is Death
  • Silver Surfer
  • Heliography
  • Tongues Untied
  • Texasville
  • A Place in the Sun
  • Rubber Coated Steel
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Halloween
  • At the Horizon
  • stroboscopic noise~
  • The Process
  • Every Single Night
  • The Thin Blue Line
  • The Violence of a Civilization without Secrets
  • Burial Path
  • Paul Celan Liest
  • Wave
  • The Deadman
  • Beirut Outtakes
  • The Blackest Sea
  • The Falling Sky
  • Border Control
  • Kansas Atlas
  • Re: The Operation
  • Lessons of War
  • Imaginary Light
  • Nutty Professor II: The Klumps
  • Morphology of a Dream
  • Doppler Effect Version II
  • Cloverfield
  • Grown Ups 2
  • At the Horizon
  • Natura Obscura
  • Seeing in the Rain
  • Aloha
  • Sans Soleil
  • Poto and Cabengo
  • The Night of Candles
  • Love Must Love
  • Trance and Dance in Bali
  • Titicut Follies
  • Blood and Guts in High School
  • Dream Work
  • Malogro
  • Wholly Holy
  • A Leaf Is the Sea Is a Theater
  • Receiver
  • Billy
  • Glass
  • Signal 8
  • Aaeon
  • Life After Love
  • Third World, Third World War
  • Offering
  • Brigadoon
  • Unsane
  • Gamer
  • I Love You Phillip Morris
  • Graft and Ash
  • Border Control
  • Re: The Operation
  • Lessons of War
  • Saint Bathans Repetitions
  • Minority Report
  • In Fabric
  • Ma
  • Slumber Party Massacre II
  • Company
  • Interlude
  • Resident Evil: Retribution
  • Apricity
  • Colophon (for the Arboretum Cycle)
  • Calyx
  • The Dreamer
  • The Strangers: Prey at Night
  • Peggy Sue Got Married
  • Glistening Thrills
  • Ada Kaleh
  • Fireworks
  • Meshes of the Afternoon
  • Heraclitus the Dark
  • Strong Waters
  • 54
  • A Child’s Garden and the Serious Sea
  • Pensão Globo
  • Crawl
  • Night and Fog
  • In the Street
  • Blood of the Beasts
  • Commingled Containers
  • Psalm II: Walking Distance
  • She Is Away
  • In the Darkness of Time
  • Falling. Desert. Syn
  • Kristallnacht
  • Pneuma
  • The Shining
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Alaya
  • Aubade
  • Aubade
  • Corps aboli
  • Luna e Santur
  • VERTIGO RUSH
  • Why We Fight: The Nazis Strike
  • Listen to Britain
  • Let There Be Light
  • Telephones

See all 1,087

World map

Highly rated films connor is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more