Highest rated films

  • Altiplano

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★★★

  • People of the Lake

    ★★★★

  • 1986 Summer

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • The First Purge

    ★★★½

  • Collateral

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • Pulse

    ★★★★★

  • Blackhat

    ★★★★★

  • City of Pirates

    ★★★★★

  • Youth Without Youth

    ★★★★★

  • Origins of the 21st Century

    ★★★★★

  • …ere erera baleibu izik subua aruaren…

    ★★★★★

  • small roads

    ★★★★★

  • 2012

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,199 Films watched
  • 99.9 Average per month
  • 23.1 Average per week

Milestones

First Film

The Shining

Jan 1

Most Watched

Origins of the 21st Century

7 times

Lux Taal

6 times

Psalm II: Walking Distance

4 times

Guided by Voices

4 times

Ghost of OT301

4 times

Last Film

War of the Worlds

Dec 31

Genres, countries & languages

Documentary
186 films
Drama
181 films
Horror
98 films
Thriller
87 films
Comedy
82 films
Animation
72 films
Action
71 films
Mystery
64 films
Sci Fi
62 films
Romance
51 films
USA
435 films
France
130 films
UK
78 films
Canada
69 films
Germany
67 films
Japan
38 films
Austria
36 films
Italy
16 films
Spain
15 films
Netherlands
15 films
English
930 films
French
122 films
Spanish
72 films
German
66 films
Japanese
35 films
Chinese
19 films
Italian
17 films
Cantonese
14 films
Portuguese
10 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 1064

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

connor’s most liked review

Pulse

★★★★★

Kurosawa’s Pulse operates on so many levels it’s tough to keep track of. That being said, it is essential to note that this is not a film about the sociological dangers of the internet, or what have you. Rather, it is a film about the degradation of human systems—especially those…

More reviews

connor’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Sitting on the little church steps

Films connor watched in 2018

  • War of the Worlds
  • Venus
  • Too Early/Too Late
  • 1986 Summer
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Smiley Face
  • Stop Making Sense
  • The Action
  • Totality Remix
  • I Told You This Would Happen
  • When the Tenth Month Comes
  • The Youth Killer
  • ________
  • Organisation I
  • Holon
  • Film Numero Deux
  • Trama
  • American Sniper
  • Bethlehem
  • The Vampire
  • Brutality in Stone
  • Photography is Easy - Version 2
  • The Third Body
  • Twice Around the World
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • End
  • Red Sea
  • Point de Gaze
  • How We Study the Sun
  • Solidarity
  • You the Better
  • Tension Building
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Le Tempestaire
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Snow Steam Iron
  • Blanket Statement #2: It's All or Nothing
  • 1986 Summer
  • Keep That Dream Burning
  • Royaume
  • Report
  • Heterodyne
  • Mutable Fire
  • All My Life
  • Alpsee
  • Take the 5:10 to Dreamland
  • Bells of Atlantis
  • Our Lady of the Sphere
  • Anemic Cinema
  • Hoarders Without Borders
  • Song of Avignon
  • Walking from Munich to Berlin
  • Capitalism: Child Labor
  • Capitalism: Slavery
  • Notes from the Interior
  • Hoarders Without Borders
  • The Sequence of Parallel Bars
  • Ray Gun Virus
  • Chant
  • Vineyard III
  • Kata
  • Vineyard IV
  • The Ideal: Ecstasy & Beauty
  • Perfect 1-3
  • Psalm II: Walking Distance
  • The Text of Light
  • Ralph Breaks the Internet
  • Night Mix
  • Variant Chants
  • The Cradles
  • Emaki/Light
  • The Death of the Gorilla
  • in.side.out
  • Light Licks: Only Sunshine
  • Light Licks: I Saw the Light Praise the Dark
  • Soar
  • A Touch of Venus
  • Kingsbury Beach
  • Pastoral
  • The Plant
  • Spinners
  • Sahara Mosaic
  • Scales in the Spectrum of Space
  • Tender Feet
  • In the Absence of Light, Darkness Prevails
  • Wayward Fronds
  • The Hedge Theater
  • perhaps/We
  • After Marks
  • Ville Marie
  • Sorry to Bother You
  • The Matrix Revolutions
  • The House That Jack Built
  • The Matrix Reloaded
  • All You Can Eat
  • Swimming Stone
  • Inca Light
  • Medea
  • NEKO-MIMI
  • The God Crippled With One Leg
  • shiva
  • Light Music
  • Tokyo Angel Hospital
  • Scary Movie 3
  • People of the Lake
  • Verso
  • No is E
  • Inland Empire
  • Go Go Tales
  • People of the Lake
  • Keep That Dream Burning
  • Oaxaca Tohoku
  • Words, Planets
  • Real Life
  • Dil Se..
  • music from the edge of the allegheny plateau
  • Manchester by the Sea
  • The Shop Around the Corner
  • In Vanda's Room
  • Keep That Dream Burning
  • Wishing Well
  • Codes of Honor
  • Le vampire de la cinémathèque
  • Psalm II: Walking Distance
  • The Quiet Man
  • How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File
  • The Quilpo Dreams Waterfalls
  • Conjectures
  • A Night to Dismember
  • Antechamber
  • The Return of the Living Dead
  • City of Pirates
  • Wanda
  • Fist Fight
  • Dig
  • Threshold
  • Remedial Reading Comprehension
  • Halloween
  • Atlantis
  • An Aging Process
  • Blackhat
  • Sediments
  • Passing
  • Antechamber
  • Hochhaus
  • Angst
  • Artemis' Knee
  • Point Blank
  • Antechamber
  • Allures
  • The Red Thread
  • Remedial Reading Comprehension
  • Collateral
  • Rastplatz
  • Once Upon a Time…?
  • Songcatcher
  • Hybrid
  • After Last Season
  • Trees Down Here
  • First Reformed
  • Gulls at Gibraltar
  • Fajr
  • A New Leaf
  • Flight
  • Filter Beds
  • Origins of the 21st Century
  • Artemis' Knee
  • Dialogue of Shadows
  • Fajr
  • Gulf
  • Hammam
  • Ada Kaleh
  • Akihabara Majokko Princess
  • One million unemployed in winter '71
  • Five Films
  • Four Films
  • Alone
  • Sheet
  • Cross
  • Sign
  • Black Mother
  • The Boy Who Chose the Earth
  • Dracula
  • Rehearsal
  • britomarti
  • At Your Heels
  • Rouge
  • Second Sun
  • Interval
  • Framed
  • Variant
  • The Red Sea
  • Eerie
  • PPII
  • NYC
  • Turner
  • Eye etc.
  • At Pont du Tarn
  • Botched Eyeball Operation
  • Aliens
  • Blood Sky
  • Swimmer
  • Blue

See all 1,199

World map

Highly rated films connor is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more