Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Sleep Has Her House

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Song to Song

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • Bāhubali 2: The Conclusion

    ★★★★

  • The Green Ray

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Duelle

    ★★★★★

  • Céline

    ★★★★★

  • Nostos: The Return

    ★★★★★

  • Prospero's Books

    ★★★★★

  • A New Life

    ★★★★★

  • Chain

    ★★★★★

  • At Sea

    ★★★★★

  • Baxter, Vera Baxter

    ★★★★★

  • L'homme atlantique

    ★★★★★

  • Salomé

    ★★★★★

  • Ten Skies

    ★★★★★

  • N:O:T:H:I:N:G

    ★★★★★

  • Night Awake

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 971 Films watched
  • 80.9 Average per month
  • 18.7 Average per week

Milestones

First Film

Mothlight

Jan 1

Most Watched

Mountain in Shadow

3 times

Twice Around the World

3 times

Night Noon

twice

Call Me by Your Name

twice

Céline

twice

Last Film

Night Noon

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
266 films
Documentary
148 films
Comedy
136 films
Horror
116 films
Romance
87 films
Mystery
86 films
Thriller
83 films
Animation
82 films
Fantasy
67 films
Sci Fi
53 films
USA
434 films
France
159 films
UK
73 films
Canada
58 films
Germany
57 films
Italy
42 films
Spain
25 films
Japan
21 films
Austria
21 films
Belgium
11 films
English
722 films
French
130 films
Spanish
49 films
German
47 films
Italian
37 films
Japanese
23 films
Russian
13 films
Portuguese
11 films
Chinese
10 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 1061

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

connor’s most liked review

The Color of Pomegranates

★★

This movie is for dumb EGGHEADS who like POETRY and probably couldn't even score a hot chick if they tried ALL YEAR

More reviews

connor’s most liked list

Recursive Cinema

Films that travel along a Mobius strip. They may reflexively be about cinema itself (in a way aside from mere plotting), about the act of spectating, about the construction of narratives, about the nature of the image, about the construction of meaning, about the nature of performance, about the dissolution…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Norm of the North
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Moxibustion

Films connor watched in 2017

  • Night Noon
  • 2017
  • Margaret
  • Epileptic Seizure Comparison
  • Water Spell
  • Toolbox Murders
  • Sexy Beast
  • Sucker Punch
  • Charulata
  • Forty Guns
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Call Me by Your Name
  • Céline
  • Call Me by Your Name
  • idizwadidiz
  • Treasure Island
  • Heat
  • Ten Skies
  • Meek's Cutoff
  • Terrorizers
  • Reflections of Evil
  • They All Laughed
  • Ghost
  • Energie!
  • Mountain in Shadow
  • Hans
  • La Libertad
  • Night Mayor
  • The Space Between
  • Strata of the Image
  • The Image Burns
  • Kindergarten Prometheus
  • 11 Parking Lots + One Gradual Sunset
  • Canopy
  • Puberty
  • Elms
  • Colours
  • Cold
  • After Warhol
  • Tectonics
  • Encounters with Landscape (3x)
  • Hard Fat
  • Unbreakable
  • How Green Was My Valley
  • Wake
  • Geostorm
  • The Enclosed Valley
  • Holy Motors
  • A Day in the Country
  • Three Landscapes
  • Songs for Four Hands
  • Convalescing
  • Stretto
  • A Touch
  • Eaten Alive
  • Out 1: Spectre
  • Kaldalon
  • Pictures of the Lost Word
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • An American in Paris
  • Grand Opera: An Historical Romance
  • Phenomena
  • Aos Sí
  • Mekong Hotel
  • The Anthem
  • Obsession
  • Landscapes and Figures
  • Side/Walk/Shuttle
  • Christmas in July
  • Trouble in Paradise
  • Sullivan's Travels
  • On the Beach at Night Alone
  • Mutations
  • Metamorphosis
  • Trois Sapates
  • Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre
  • Femme Fatale
  • Black Rain White Scars
  • In the Darkness of Time
  • Saudade
  • Black Holes
  • Take the 10
  • The Doom Generation
  • Césarée
  • Images of the World and the Inscription of War
  • Bāhubali 2: The Conclusion
  • Salem's Lot
  • Bāhubali: The Beginning
  • From the Notebook of...
  • The Book of Henry
  • Adam: The Prophet
  • Adam: The Mirror
  • Adam: The Prophet
  • Swan Lake
  • Leviathan
  • Solar Breath
  • Hypnagogia
  • Memories Lost and Found
  • While the Water Runs White
  • History
  • Flux
  • Twin Peaks
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre
  • Marnie
  • The House That Screamed
  • P.opular S.ky (section-ish)
  • Déjà Vu
  • The Intruder
  • All Through the Night
  • Down with Love
  • Wonder
  • Gdansk: Part One
  • Praetoria: Part One
  • The Invitation
  • Lady Bird
  • Twice Around the World
  • La Région Centrale
  • American Colour
  • Totally Fucked Up
  • Anticipation of the Night
  • Céline
  • Notorious
  • French Cancan
  • In Titan's Goblet
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Birds
  • Opera
  • Ratatouille
  • L'homme atlantique
  • Baxter, Vera Baxter
  • Pompeii
  • Rear Window
  • Prince of Darkness
  • Frank's Cock
  • The Futurist Manifesto
  • The Whip and the Body
  • Parallel I-IV
  • Love Massacre
  • Not I
  • Adagio
  • Nashville
  • Intrigues (IV)
  • Je vous salue, Sarajevo
  • Salomé
  • In Titan's Goblet
  • The World
  • Saudade
  • The Knife: Shaking the Habitual - Live at Terminal 5
  • The Knife: Shaking the Habitual - Live at Terminal 5
  • Manhattan One Two Three Four
  • Market Street
  • Neither God Nor Santa María
  • 12 Explosions
  • EMBARGO
  • Twice Around the World
  • Hans
  • O'er the Land
  • Jeepers Creepers
  • Bad Burns
  • Tails
  • Tabula Rasa
  • The Vanity Tables of Douglas Sirk
  • Senza mostra
  • NYC Weights and Measures
  • Organics
  • Twice Around the World
  • The Funhouse
  • The People Under the Stairs
  • Tales
  • République
  • Je Proclame la Destruction
  • Vigil, Split
  • The MovieLand Movie
  • The Words Are Not What You Meant
  • Case Study of An Equation
  • One Second Per Second
  • Berlin Horse
  • Circle of Abstract Ritual
  • Echo Chamber
  • L'homme atlantique
  • Sleep Has Her House
  • Fellini Satyricon
  • Finis Terrae
  • There's Always Tomorrow
  • Cut
  • Kiss Me Deadly
  • Sleeping with Other People
  • Film of Love
  • Hovering Over the Water
  • Retribution
  • A Woman Under the Influence
  • Study of a River
  • Rejected
  • Alone
  • The Babysitter
  • Night Awake
  • Ball of Fire
  • A Woman Is a Woman
  • The Whispering Star
  • The Green Ray
  • Mountain in Shadow

See all 971

World map

Highly rated films connor is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more