Highest rated films

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★½

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★½

  • Blue

    ★★★★½

  • Wavelength

    ★★★★½

  • No Home Movie

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • The Face of Another

    ★★★★

  • Ms .45

    ★★★★

  • Zabriskie Point

    ★★★★

  • The Addiction

    ★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★

  • Trust

    ★★★★

  • The Naked Kiss

    ★★★★

  • The Forbidden Room

    ★★★★

  • U.S. Go Home

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall)

Mar 29

Most Watched

Grim

twice

Last Film

Dog Star Man: Part IV

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
25 films
Comedy
10 films
Documentary
6 films
Romance
5 films
Mystery
5 films
Thriller
5 films
Horror
4 films
Animation
4 films
Fantasy
4 films
Music
3 films
USA
37 films
Japan
10 films
France
5 films
Canada
4 films
UK
3 films
Germany
3 films
Belgium
2 films
Thailand
2 films
Mexico
1 film
Malaysia
1 film
English
47 films
Japanese
5 films
French
4 films
Spanish
3 films
German
2 films
Hungarian
1 film
Latin
1 film
Thai
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 542

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

connor’s most liked review

Blue

★★★★½

Oh Blue, ascend.

Blue is an auto-elegy buried in a time capsule. Jarman's musings regarding the queer experience--and the pain resulting from the systematic oppression and alienation so often ingrained within that experience--upon his encroaching death serve as a beautiful and haunting polemic. A polemic against such aforementioned oppression through…

More reviews

connor’s most liked list

Skeletal Sytem

an ever-growing account of my favorite "great" films. rankings are somewhat arbitrary and mostly just instinctual. new additions sorted infrequently.

More lists

Highs and lows

Highest Average

It's Such a Beautiful Day
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Monsoon
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall)
Average weighted rating:

3.6

Films connor watched in 2016

  • Dog Star Man: Part IV
  • Dog Star Man: Part III
  • Dog Star Man: Part II
  • Prelude: Dog Star Man
  • Dog Star Man: Part I
  • Rock Hudson's Home Movies
  • Cat's Cradle
  • Wedlock House: An Intercourse
  • Strangers on a Train
  • Shock Corridor
  • The Golden Boat
  • Sherlock, Jr.
  • Monsoon
  • Sense8: A Christmas Special
  • Cemetery of Splendor
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Wayward Cloud
  • Zone
  • No Home Movie
  • Dressed to Kill
  • Halloween II
  • Punishment Park
  • Deseret
  • The Addiction
  • The Parallel Street
  • The Silver Screen: Color Me Lavender
  • Zabriskie Point
  • Trust
  • Antonio Gaudí
  • Swoon
  • Funeral Parade of Roses
  • Enemy
  • Manchester by the Sea
  • The Arrival
  • The Blood of a Poet
  • La La Land
  • Wavelength
  • The Naked Kiss
  • The Forbidden Room
  • Ms .45
  • Prince of Darkness
  • The Face of Another
  • Grim
  • U.S. Go Home
  • Drill
  • Wall
  • Box
  • Grim
  • Ghost
  • Atlantis
  • Trypps #7 (Badlands)
  • Black and White Trypps Number Four
  • Black and White Trypps Number Three
  • Blue
  • Ponce de León
  • Crime Wave
  • It's Such a Beautiful Day
  • I Am So Proud of You
  • Everything Will Be OK
  • Little Girl
  • Stranger Than Paradise
  • Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall)

World map

Highly rated films connor is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Dou kyu sei – Classmates

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more