connor has logged 59 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Solar Breath

Solar Breath

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hypnagogia

Hypnagogia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
★★
Edit this entry  
30
While the Water Runs White

While the Water Runs White

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
History

History

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Flux

Flux

2017
×
Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
P.opular S.ky (section-ish)

P.opular S.ky (section-ish)

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All Through the Night

All Through the Night

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder

Wonder

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Gdansk

Gdansk

2017
×
½
Edit this entry  
22
Praetoria: Part One

Praetoria: Part One

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twice Around the World

Twice Around the World

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
14
American Colour

American Colour

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Céline

Céline

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
In Titan's Goblet

In Titan's Goblet

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
L’Homme Atlantique

L’Homme Atlantique

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frank's Cock

Frank's Cock

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Futurist Manifesto

The Futurist Manifesto

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parallel I-IV

Parallel I-IV

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Not I

Not I

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Adagio

Adagio

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Intrigues (IV)

Intrigues (IV)

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry