Alme has logged 88 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Baby

The Baby

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unfinished Diary

Unfinished Diary

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Valparaiso My Love

Valparaiso My Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
Il Siciliano

Il Siciliano

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Harley Queen

Harley Queen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Soul of the Bone

The Soul of the Bone

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
María Candelaria

María Candelaria

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman with the 5 Elephants

The Woman with the 5 Elephants

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lullaby: The Phenomenon of Sleeping Near A.T.M. Machines

Lullaby: The Phenomenon of Sleeping Near A.T.M. Machines

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
7 Boxes

7 Boxes

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Imágenes del Tío Sam

Imágenes del Tío Sam

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shooom's Odyssey

Shooom's Odyssey

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Queen

The Queen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Tender Matador

My Tender Matador

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dale color

Dale color

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: Goodbye Partner

Lupin the Third: Goodbye Partner

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daughter

Daughter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scoob!

Scoob!

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Haydee and the Flying Fish

Haydee and the Flying Fish

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dykes, Camera, Action!

Dykes, Camera, Action!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mister

Mister

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry