Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★
Edit this entry  
18
Bashu, the Little Stranger

Bashu, the Little Stranger

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Deer

The Deer

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry