aline has logged 32 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★
Edit this entry  
28
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
France Is a Gas

France Is a Gas

2015
×
Edit this entry  
22
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
Edit this entry  
21
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★
Edit this entry  
19
Before the Winter Chill

Before the Winter Chill

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Souvenir

Souvenir

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★
Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
How to Succeed in Life

How to Succeed in Life

2012
×
★★
Edit this entry  
12
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
United States of Love

United States of Love

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Dreamed Path

The Dreamed Path

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Shanty Tramp

Shanty Tramp

1967
×
★★★
Edit this entry