aline has logged 429 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sayonara

Sayonara

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Girl King

The Girl King

2015
×
Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★
Edit this entry  
25
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

1952
×
★★★
Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★
Edit this entry  
23
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
Edit this entry  
20
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
19
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry