• Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Mulan

    ★★

  • Onward

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Venom

    ★★

  • Green Book

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Moana

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Attack on Titan

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Jurassic World

    ★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Noah

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★