Sort by

Alex has logged 72 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
We Are Boats

We Are Boats

2018
×
Edit this entry  
25
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Midway

Midway

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Caterina

Caterina

2019
×
Edit this entry  
19
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Parts You Lose

The Parts You Lose

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Good Posture

Good Posture

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
12
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
07
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
Edit this entry  
05
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Styx

Styx

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry