Sort by

Alex has logged 768 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Maudie

Maudie

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
Richard Twice

Richard Twice

2017
×
Edit this entry  
31
The Many Sad Fates of Mr. Toledano

The Many Sad Fates of Mr. Toledano

2015
×
Edit this entry  
30
November Criminals

November Criminals

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathe

Breathe

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Bullet Head

Bullet Head

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
In The Gap

In The Gap

2017
×
Edit this entry  
28
Donny The Drone

Donny The Drone

2017
×
Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Hangman

Hangman

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Come Swim

Come Swim

2017
×
Edit this entry  
27
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★
Edit this entry  
26
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Stronger

Stronger

2017
×
★★
Edit this entry  
25
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★
Edit this entry  
24
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Pour Retourner

Pour Retourner

2014
×
Edit this entry  
19
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★
Edit this entry  
19
The House

The House

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Kékszakállú

Kékszakállú

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
4 Days in France

4 Days in France

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Orbit Ever After

Orbit Ever After

2013
×
Edit this entry  
16
Some of Us Had Been Threatening Our Friend Colby

Some of Us Had Been Threatening Our Friend Colby

2015
×
Edit this entry  
16
Pumpkin

Pumpkin

2017
×
Edit this entry  
16
Holiday Fear

Holiday Fear

2017
×
Edit this entry  
15
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Folk Hero & Funny Guy

Folk Hero & Funny Guy

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
116 Cameras

116 Cameras

2017
×
Edit this entry  
14
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
Edit this entry  
13
Blood Money

Blood Money

2017
×
★★
Edit this entry