Sort by

Alex has logged 622 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Perfect Daughter

The Perfect Daughter

2016
×
★½
Edit this entry  
30
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Off the Rails

Off the Rails

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Touched with Fire

Touched with Fire

2015
×
★★
Edit this entry  
29
All We Had

All We Had

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Incarnate

Incarnate

2016
×
★½
Edit this entry  
28
The Cheshire Murders

The Cheshire Murders

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Imagine

Imagine

2015
×
Edit this entry  
28
Operator

Operator

2015
×
Edit this entry  
28
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Edit this entry  
27
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Once and Forever

Once and Forever

2015
×
Edit this entry  
27
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Ollie Klublershturf vs. the Nazis

Ollie Klublershturf vs. the Nazis

2010
×
Edit this entry  
26
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Again

Again

2016
×
Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Frame 394

Frame 394

2016
×
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Accountant

The Accountant

2016
×
★½
Edit this entry  
24
The Illinois Parables

The Illinois Parables

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Denial

Denial

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Creepy

Creepy

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Do You See What I See?

Do You See What I See?

2016
×
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Life of Death

The Life of Death

2012
×
Edit this entry  
18
Aftermath

Aftermath

2013
×
Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shangri-La Suite

Shangri-La Suite

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry