Sort by

Alex has logged 730 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
Persecuted

Persecuted

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
The Girl from Nowhere

The Girl from Nowhere

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
The Den

The Den

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Devil's Due

Devil's Due

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Asmodexia

Asmodexia

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Immersive Cocoon

Immersive Cocoon

2011
×
Edit this entry  
30
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Son of God

Son of God

2014
×
★★
Edit this entry  
29
There's Always Woodstock

There's Always Woodstock

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Left Behind

Left Behind

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Wild Birds

Wild Birds

2010
×
Edit this entry  
28
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
The Grim Sleeper

The Grim Sleeper

2014
×
Edit this entry  
28
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
After the Fall

After the Fall

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Maid's Room

The Maid's Room

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Rage

Rage

2014
×
★★
Edit this entry  
26
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Captive

The Captive

2014
×
★½
Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Island of Saint Matthews

The Island of Saint Matthews

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
We Could Be King

We Could Be King

2014
×
★★
Edit this entry  
23
If You Don't, I Will

If You Don't, I Will

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Darkness Is Close Behind

The Darkness Is Close Behind

2011
×
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Feral

Feral

2008
×
Edit this entry  
21
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Yellow Fish

Yellow Fish

2012
×
Edit this entry  
21
The Rise and Rise of Bitcoin

The Rise and Rise of Bitcoin

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
21
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★½
Edit this entry  
20
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
20
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★
Edit this entry  
19
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Exquisite Corpse Project

The Exquisite Corpse Project

2012
×
½
Edit this entry  
18
Comes a Bright Day

Comes a Bright Day

2012
×
★½
Edit this entry  
17
Stop the Pounding Heart

Stop the Pounding Heart

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gloria

Gloria

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Gabrielle

Gabrielle

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Substitute

The Substitute

2006
×
Edit this entry  
16
Sliding Flora

Sliding Flora

2004
×
Edit this entry