AlexandreFR has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invisible Invaders

Invisible Invaders

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Generation

My Generation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King Dinosaur

King Dinosaur

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Two Lost Worlds

Two Lost Worlds

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waiting for April

Waiting for April

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unnamable II

The Unnamable II

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bloody Spear at Mount Fuji

Bloody Spear at Mount Fuji

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cannon for Cordoba

Cannon for Cordoba

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daughters of Satan

Daughters of Satan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fangs of the Living Dead

Fangs of the Living Dead

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovecraft: Fear of the Unknown

Lovecraft: Fear of the Unknown

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dagon

Dagon

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curse

The Curse

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry