Alexander has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday Heart

Holiday Heart

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Till Death

Till Death

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry