• Persona

    ½

  • Fahrenheit 451

    ★★

  • Cul-de-sac

    ★★½

  • Au Hasard Balthazar

  • Modesty Blaise

    ★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★

  • Repulsion

    ★★★★★

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★

  • Red Desert

    ½

  • A Hard Day's Night

    ★★★

  • A Shot in the Dark

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★

  • Two Thousand Maniacs!

    ★★★★★

  • Kiss

    ★★★

  • Black Sabbath

    ★★★★½

  • Blood Feast

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★½

  • 8½

    ★★★½

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Le Petit Soldat

    ★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • L'Eclisse

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • The Girls

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

  • Last Year at Marienbad

    ★★★

  • La Notte

    ★★★

  • Spartacus

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • The Big Risk

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

    ★★

  • Maigret Sets a Trap

    ★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★

  • A Man Escaped

    ★★★

  • The Bad Seed

    ★★★★½

  • V Kvadrate 45

    ★★★

  • Rear Window

    ★★½

  • On the Waterfront

  • Seven Samurai

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★

  • Glen or Glenda

    ★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★

  • Dream of a Cossack

  • Sunset Boulevard

  • Night and the City

    ★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Orpheus

    ★½

  • The Fall of Berlin

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Moonrise

    ★★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Ride the Pink Horse

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★

  • The Stranger

    ★★★

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★

  • Sanshiro Sugata

    ★★★★★