Sort by

Aleka has logged 202 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Criminal

Criminal

2016
×
Edit this entry  
29
Höhenstraße

Höhenstraße

2016
×
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
½
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Endabrechnung

Endabrechnung

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Story of Little Mook

The Story of Little Mook

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Snow Queen

The Snow Queen

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
You Again

You Again

2010
×
½
Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Edit this entry  
11
The Last Family

The Last Family

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baden Baden

Baden Baden

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mimosas

Mimosas

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Apple of My Eye

The Apple of My Eye

2016
×
½
Edit this entry  
28
Remainder

Remainder

2015
×
Edit this entry  
27
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Tomcat

Tomcat

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cinema Futures

Cinema Futures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bodyguard

The Bodyguard

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creature Designers: The Frankenstein Complex

Creature Designers: The Frankenstein Complex

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Neruda

Neruda

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Dark Diamond

Dark Diamond

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry